Kategorie

Podlahové topení? Elegantní, ale pozor při instalaci

Podlahové topení? Elegantní, ale pozor při instalaci

I když se se vší pravděpodobností jedná o sen každého z nás, přijít domů a moct si po dlouhé noční procházce vyhřát zmrzlá chodidla na hřejivé podlaze, není vše tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. A největší problém spočívá právě v samotném posledním kroku – v instalaci.

Na prvním místě, krom té romantické představy, rozhodně stojí estetické a praktické hledisko. Není třeba mít nikde instalované radiátory a omezovat se jimi jak při umisťování nábytku, tak například při úklidu, čímž logicky uvolňují cestu určitému minimalismu a dávají prostor pro větší designovou kreativitu. Není vše ale tak snadné, jak se například může na první pohled zdát.

Podlahové topení je sice bezúdržbové, ale o to více je nutné dbát na jeho správné zavedení a instalaci, abyste se vyhnuli mnoha následujícím problémům. Samotná instalace bývá dražší než u jiných vytápěcích systémů, což je dalším důvodem k pečlivé kontrole při jejím průběhu. Dávejte si pozor zejména na kompetentnost firmy, která instalaci provádí – zda má certifikaci nebo případně i specializaci na vámi zvolený typ podlahového topení, a samozřejmě nepodceňujte ani recenze od předchozích zákazníků.

Pochopitelně je lepší zvolit firmu s dlouhou historií, zkušenostmi v oboru a vyhraněnou specializací přímo na podlahová topení a pak přímo i na zabudování lité podlahy. Rozhodně ne firmu, která slibuje práce všeho druhu a ideálně ještě levně a rychle, nebo takovou, která je, co se zpětné vazby od klientů týče, prakticky nedohledatelná. Jak již bylo zmíněno, se správnou instalací je poruchovost podlahového topení takřka zvláštností.

Pokud se rozhodnete investovat třeba větší částku jak do kvality materiálu, tak do kvality služeb, nebudete v budoucnu litovat. Podlahové topení má velikou výhodu především ve své schopnosti vytopit velkou plochu a prostor, byť její zahřátí trvá déle, než zahřátí běžných tepelných zařízení. Záleží ale logicky i na typu podlahy, pod kterou bude topení schováno.

Nejefektivnější jsou jednoznačně ta podlahová topení, která jsou kryta keramickou dlažbou, PVC nebo vinylem, a to především z důvodu jejich výborné vodivosti, jež zaručí nejen hřejivost samotného povrchu podlahy, ale i rozprostření tepelného sálání po místnosti. Samotná keramická dlažba je pak sice možná kombinací určité odvahy – v případě umístění keramiky na podlahu obýváku, ale zato neotřelou designovou variantou, kterou vám může nejen vzhledově, ale i esteticky kdekdo závidět.

ab
ab
ab
ab
ab