Kategorie

Podlahové krytiny - jejich pro a proti

Na stránkách Světa bydlení už jsme podrobně psali o linoleu, marmoleu i dalších podlahových krytinách. Tentokrát ale přinášíme přehledné srovnání jejich výhod, nevýhod a přibližné ceny.
Pokud vybíráte novou podlahu, máte mnoho možností. Dlažba, laminátová podlaha, linoleum, marmoleum, koberec… Jaké jsou výhody a nevýhody těchto materiálů?
Další články z magazínu www.bety.cz: Jak se zbavit mravenců pomocí chemie Chcete doma změnu? Zkuste tapety
Koberce a linoleum už zdaleka nejsou tak oblíbenými seriály jako kdysi. Koberec je naprosto nevhodný například pro alergiky. Lino vystřídalo stále oblíbenější a především přírodní marmoleum. Na trhu dnes však existuje nepřeberné množství materiálů a barev. Při výběru krytiny dobře zvažujte, jakou zvolit. A rozhodně nešetřete. Podlaha je investice, pokud si dobře vyberete, na mnoho let. Proto nevybírejte jen podle ceny.

Laminátová plovoucí podlaha

Laminátová podlaha: Nenáročná, ale hlučná Výhody: Nejen, že si ji jen s trochou šikovnosti zvládnete položit sami, ale snadná je i její údržba. Je poměrně odolná a nemění časem ani strukturu, ani barvu. A to i přesto, že je až z 96 % tvořena z dřevěných vláken. Nevýhody: Například v panelákových bytech budete muset použít izolační protihlukový materiál, jinak budou sousedi slyšet každý váš krok. V chladných dnech je rovněž nepříjemně chladivá. Cena: Laminát seženete již od 100 korun za metr, ale nejdražší až okolo 1500 Kč.

Dřevěná podlaha

Výhody: Je odolná, v zimě nechladí a její povrch se dá časem zrenovovat. Není tak háklivá na vlhkost jako laminát. Nevýhody: Rozhodně je to vyšší cena. Náročnější je i na údržbu a čase se opotřebovává. Cena: Připravte se na větší investici, metr čtvereční pořídíte od 900 korun až do několika tisíc, podle druhu dřeva. Dřevěná podlaha je drahá, ale vydrží, protože se dá renovovat.

Linoleum

Výhody: Naprosto bezproblémová údržba. S pokládkou si poradí úplně každý. Je téměř nezničitelné. Nevýhody: Jednou z mála nevýhod je kratší životnost. Cena: Metr čtvereční dnes pořídíte od 80 korun.

Marmoleum

Výhody: Je velmi odolné proti poškození, snadno se udržuje. Ekologická likvidace. Jsou ze 100 % vyrobeny z přírodních materiálů. Nevýhody: Musí se čistit velmi opatrně. Cena: Marmoleum dnes pořídíte od 500 do 2000 Kč za metr čtvereční.

Dlažba

U dlažby je potřeba počítat s chladem nebo podlahovým vytápěním. Výhody: Dlažba je velmi odolná proti poškození a naprosto nenáročná na údržbu. Vybrat si můžete z mnoha barev, povrchů i velikosti dlaždic. Nevýhody: Je poněkud chladná, často je pod ni nutné po Cena: Od pár desítek korun až o pár tisíc za metr.

Koberec

Koberec je příjemný, ale chytá prach. Výhody: Skvěle izoluje jak hluk, tak teplo. V dětském pokoji například chrání děti před uklouznutím na podlaze. Izolaci proti hluku ocení především sousedi. Nevýhody: Drží e v něm roztoči, prach a bakterie, proto je naprosto nevhodný pro rodiny, kde se vyskytují alergici. Cena: Od 80 do 1200 Kč za metr čtvereční. zdroj: www.bety.cz foto: Thinkstockphotos
ab
ab
ab
ab
ab