Podlaha je v každém bytě důležitým prvkem, jehož se nutně dotýkáme a jenž spoluvytváří celkový dojem. Jakou podlahu bychom ve svém bytě potřebovali?
Pryč jsou doby, kdy jsme ve všech místnostech našli celoplošný koberec. Dnešní výběr podlahových krytin je pestrý. Každá podlahová krytina nabízí své pro i proti. Čemu dáte přednost vy?
Podlaha dotváří celkový dojem interiéru. Dlažba například ladí i s historickým nábytkem
Laminátová podlaha
Je v dnešní době asi nejoblíbenější podlahovou krytinou. Výčet jejích vlastností vám napoví, proč. Laminátová plovoucí podlaha je vhodná i pro alergiky. Zatímco v kobercích se drží prach a roztoči, laminátovou podlahu lehce udržujeme čistou. Další výhodou je skutečně bohatý sortiment. Vybírat můžeme ze škály všech odstínů, převažující je motiv dřeva, který působí teple a útulně. Najdeme však i avantgardní motivy, např. imitace kamene nebo železa. Zajímavé jsou prvky napodobující přírodu – design ovoce nebo zeleného trávníku je skutečná lahůdka pro inovátory. Podlaha působí esteticky, jemně dotváří vzhled našeho interiéru. Tato krytina je takřka bezúdržbová. Z ekonomického hlediska lze vyzvednout především její příznivou cenu a dlouhou životnost. Pokud se nám přece jenom poškodí, můžeme poničenou lamelu snadno vyměnit.
Ne všechny laminátové plovoucí podlahy jsou stejně kvalitní. Při výběru musíme brát v úvahu charakter místnosti, kde bude podlaha umístěna. Počítáme-li s náročným provozem, např. v kuchyni, předsíni, v hale, měli bychom si pořídit odolnou laminátovou plovoucí podlahu. Speciální tvrdá ochranná horní vrstva dokáže vzdorovat hrubému písku, který si přineseme zvenku, nebo drápům našich čtyřnohých mazlíčků.
Postavíme-li na laminátovou podlahu těžkou skříň na nožkách, jednotlivé lamely se o její váhu podělí a po přestěhování nábytku nezůstanou na podlaze žádné stopy.
Pokud preferujeme přírodní materiály, pořídíme si lamely lisované z přírodních materiálů, jako je papír, dřevní hmota či přírodní pryskyřice.
Pokládka laminátové podlahy je velmi jednoduchá. Snadno lze vyřešit i napojení dvou podlah
Dřevěná podlaha
Dřevěná podlaha ve většině z nás vyvolává pocit bezpečí, souznění s přírodou, působí teple a zabydleně. Dřevěné podlahy jsou hojně používány po celém světě. Jejich nejčastější možností jsou parkety. Nemají spojovací drážky, lepí se přímo na poklad ve tvarech, jaké si zákazník vybere.
Nevýhodou dřeva je reakce na teplotní výkyvy. Časem mohou parkety seschnout a začít nepříjemně vrzat.
Dřevenou podlahu můžeme vytvořit také ve formě plovoucí podlahy. Tvoří ji trojvrstvé palubky, které nebudou vrzat ani vytvářet škvíry. Tuto podlahu můžeme přebrousit, odborníci však doporučují nejvíce čtyřikrát. Životnost takové podlahy se počítá na desítky let.
Dřevěná podlaha v interiéru kuchyně působí velmi pěkně, ale je nutné dokonale vyřešit odtah zplodin a páry
Korek
Je přírodní materiál, chemicky neutrální a bez statické elektřiny. Tuto vlastnost ocení zejména alergici. Má vynikající tepelné i zvukové vlastnosti, na dotek je velmi příjemný. Korek bez povrchové úpravy musíme nalakovat. Doporučované jsou laky ředitelné vodou. Neobsahují škodlivé látky (zejména formaldehyd), jsou elastické, nepraskají, dále jsou rychleschnoucí a vodovzdorné.
Údržba je jednoduchá. Podlahu vytíráme klasicky vlhkým hadrem, jednou do roka korek vyčistíme speciálním čistidlem a naneseme ochrannou pastu.
Korková podlaha působí teple a velmi snadno se udržuje v perfektním stavu