Kategorie

Podkroví pro několik generací

Pro mnohé z nás má podkrovní byt zvláštní kouzlo. Přitahuje nás prostor pod hvězdami, kde se cítíme svobodní, no zároveň v nás vyvolává pocit bezpečí a intimity. Kromě toho byt v podkroví, dýchá i špetkou atmosféry rodinného domu, což jen stěží najdeme v běžném bytě...

Touha po vlastním bydlení

Mladý muž, který trávil většinu času na cestách v zahraničí a nemusel uvažovat nad svým vlastním domovem, se po několika letech rozhodl, že nadešel ten správný čas usadit se. Našetřené peníze investoval do koupě staršího podkrovního bytu v centru města, ze kterého chtěl vytvořit příjemné místečko, kam by se vždy rád vracel. Tak jako většina mladých lidí, kteří se najedou octnou ve svém vlastním bytě, i náš hrdina začal byt impulzivně zařizovat, aby z něho co nejdřív vytvořil domov. Zanedlouho však bylo jasné, že vize příjemného prostředí a kultivovaného interiéru se pomalu rozplynula. I přes vhodné dispoziční řešení, chyběla celková koncepce prostoru a kvalitní stavební úpravy. Majitel měl také problém zorientovat se na trhu s interiérovým zařízením a poradit si s výběrem barev či materiálů, co se odzrcadlilo na konečném výsledku svépomocné, ne příliš zdařilé  „rekonstrukci“.

Hledání ideálu

Slovo tedy dostal odborník. Před samotnou prací si architektka pečlivě prohlídla celý byt a po odborném posouzení vypracovala několik návrhů, které řešily celý prostor komplexně. Pochopitelně, že všechny navržené postupy vycházely z reálných možností bytu a konkrétních představ klienta. Návrh, který se nakonec realizoval, vystihoval osobnost klienta nejlépe a zároveň zvýraznil atmosféru celého bytu. Interiér bytu působí přirozeně a nenásilně. V prostoru dominují přírodní materiály, dřevo v kombinaci s různými druhy textilií. Ve snaze byt opticky zvětšit a prosvětlit, byly na stěny použity jemné a světlé odstíny barev. Zařízení je střídmé, moderní. Nižší a lehčí nábytek působí vzdušně a poskytuje možnost větší variability.

Estetický a efektivní

Snahou architektky bylo vytvořit harmonický, elegantní prostor s maximální využitelností. Pro dispoziční řešení je charakteristické propojení mezi obytným prostorem a kuchyní, čím se byt provzdušnil a otevřel. Obývací část je vybavena úsporně a stroze. Nábytek je nízký, ovšem s dostatkem úložných prostor. Mezi extravagantnější kousky zařízení patří lenoška, umístěna pod oknem. Kuchyň tvoří kuchyňská linka a jídelní stůl se židlemi z třešňového dřeva. Povrch stolu je z mléčného skla v kombinaci s chrómem, které společně s třešňovým dřevem vytvářejí moderní a elegantní kombinaci.

Promyšlená řešení

K dalším prostorám bytu patří pracovna, ložnice, chodba a koupelna s toaletou. Tak jako obývací pokoj, také pracovna disponuje nízkým, lehkým a jednoduchým nábytkem s dostatkem úložných prostor. I tady najdeme již známou kombinaci třešňového dřeva s mléčným sklem. Díky rozkládací sedačce, může tato místnost posloužit jako pokoj pro hosty. Pohodlné dvojlůžko, noční stolky – všechno v dřevěném provedení, lampy a příjemné odstíny barev, dodávají ložnici uklidňující atmosféru. Zvlášť příjemně působí s citem vybrané textilní doplňky v přírodních barvách, či už přikrývka na posteli nebo rolety na oknech, které celou místnost zútulňují.

Důmyslné osvětlení

Vstupní část bytu je vybavena praktickou věšákovou stěnou bílé barvy. Aby byl výsledek  rekonstrukce dokonalý, kromě správné koncepce interiéru bylo nutné myslet i na technické detaily. Velký důraz byl v tomto směru kladen na osvětlení. Architektka ho důmyslně navrhla a umístila tak, tak, aby se jeho prostřednictvím mohl měnit charakter celého interiéru, například ho opticky zvětšit nebo zmenšit. Důležitou roli sehrál taky výběr kvalitních materiálů a profesionálních řešení, ke kterým patřila výměna oken a podlahové krytiny.

Byt pro několik generací

Rekonstrukce, kterou architektka navrhla, je nadčasová. Obrovskou devizou je flexibilita celého řešení, která umožňuje velmi snadné a rychlé změny interiéru. Například z pracovny se dá  v případě potřeby vytvořit dětský pokoj, a tak velkorysý prostor pro svobodného muže proměnit na útulné rodinné bydlení. Realizace: Ing. arch. Šárka Daňková Foto: Jaroslav Hejzlar
ab
ab
ab
ab
ab