Kategorie

Po zimě na chalupu - co vše připravit?

Po zimě na chalupu - co vše připravit?

Zima byla dlouhá, ale je čas se vrátit na jarní dny zase na chalupu. Co všechno je potřeba zkontrolovat a jak se o ni po takové době postarat?

Existuje několik závad, které se po zimě velmi často opakují. Mezi ně patří například problém s komínem - kamna kouří, komín netáhne, takže se dým tlačí do místnosti. Ideální bude, když koupíte kominickou štětku a komín protáhnete. Pak zkuste znovu zatopit - nejlépe prudce, třeba tak, že kamna zcela naplníte novinami. Až bude komín zase táhnout a bude vše v pořádku, můžete do kamen zkusit hodit sáček přípravku Kominíček, který pomůže vyčistit zbytky sazí. 

Naprosto klasická závada nejen na chalupách. Sníh mohl strhnout několik tašek ze střechy a nyní jsou v ní díry. Pokud upadly jen jednotlivé tašky a máte náhradní, můžete je vyměnit. Poničenou plechovou střechu ale sami neopravujte, zavolejte raději specializované opraváře - stejně tak pokud škody na střeše budou rozsáhlejší.

Dalším neduhem jsou okapy - ohnuté od náporu sněhu, ucpané listím. Hrozí, že bude do chalupy zatékat. Okapy vždy po zimě prohrábněte, vyberte z nich listí. Pokud jsou prohnuté jen málo, můžete je zkusit narovnat kleštěmi, v případě většího problému musíte opět volat někoho specializovaného - klempíře nebo firmu na opravy střech. 

Vlivem špatného počasí může okno prasknout, s dřevěnými okny není výměna okenní tabule tak náročná, je třeba si okno změřit a zajít do sklenářství. Jestli se vám ale rozbilo okno plastové, musíte ho vysadit a nechat si u firmy vyměnit izolační dvoj nebo trojsklo. Stejně tak se stává, že dveře či okna nejdou otevřít, protože se vlivem vlhkosti pokroutily. Pokud se do chalupy můžete dostat jiným vchodem, používejte ten a ten rozbitý nechte zavřený, dokud se zase neoteplí. Pokud to nepomůže, musíte je silou otevřít, rámy obrousit, přetřít a nebo dveře nechat udělat nové. 

 

Rozhodnete-li se pro výměnu oken a plánujete vsadit na ta plastová, dejte pozor na to, abyste se nenechali napálit. Na čem se dá u plastových oken ušetřit, kde je ale naopak lepší si připlatit a kdy vás mohou vzít firmy na hůl? Přečtěte si užitečné tipy v dalším článku. 

 

ab
ab
ab
ab
ab