„Je radost projektovat rodinné domy. Investoři se stávají náročnějšími a vznikají tak zcela funkční rodinné domy na klíč. Dotazů na projekty rodinných domů od našich zákazníků stále přibývá, což nás těší“ říká pan Ing. arch. Kareš. Ph.D. Červenou stavbu na okraji Brna, odkazující svým architektonickým výrazem a barevným pojetím na významné období brněnského předválečného funkcionalismu, charakterizují jednoduché pravidelné linie a účelná dispozice. Přestože pozemek, na kterém dům stojí, je poměrně rozsáhlý, stavba samotná nezabírá žádné zbytečné místo a nenarušuje ráz krajiny. Architekti ze společnosti brněnského atelieru Europrojekta rodinný dům koncipovali do tvaru dvou přes sebe položených kvádrů, do kterých schovali celkem tři podlaží. Vzniklo tak mimo jiné otevřené venkovní přístřeší, která majitelé využívají k parkování osobních vozidel a jako kryté posezení u venkovního krbu. Tyto architektonicky výrazné prvky celou stavbu záměrně hmotově odlehčují a dodávají tak stavbě přirozenou vzdušnost a přitom nic neubírají na její důstojnosti. Zvolený architektonický koncept stavby je tak v plné sounáležitosti a vztahu s pozemkem. Na první pohled je zde cítit citlivý vztah architektů k okolní krajině a k pozemku samotnému. „Vzhledem ke složité situaci na pozemku a všem přáním majitelů jsme dům umístili při horním okraji parcely a hmotu stavby tvarovali jako kompozici dvou na sebe kolmých, částečně se protínajících hranolů, z nichž každý má jinou funkci a „vznáší“ se nad terénem, čímž tento koncept umožňuje volné průhledy do okolí,“ vysvětluje architekt Martin Kareš.
Hala je srdce domu
Kvůli atypické konstrukci samotné stavby sehrála zde podstatnou roli volba materiálu zateplení domu, které zabraňuje nežádoucím únikům tepla. Suterén byl vystavěn z vodovzdorného betonu, na němž spočívá železobetonový skelet přízemí a patra. Z příjezdové strany vedou do domu dva samostatné vchody. Jedním se vstupuje do babiččiny oddělené dvoupokojové bytové jednotky, druhým do přijímací schodišťové haly v hlavní části domu. Tato vstupní hala pro příjem hostů tvoří srdce domu a vytváří komunikační uzel ve stavbě. Světlo do haly proniká shora z ložnicové části pomocí tzv. galerie a pomocí okenního pásu umístěného na schodišti. Povrch haly z leštěné žuly navodí atmosféru první republiky. Tento otevřený prostor volně přechází do obytné části domu, kde je umístěna kuchyně, jídelna a společenská část obývacího pokoje. Obývací pokoj je umístěn v části domu tzv. konzole a to ve vysuté části domu vybíhající nad terénem směřující po tvaru pozemku. Zde je umožněn pomocí proskleného rohu kontakt s pozemkem a výhled na panoramata města Brna. Tento průhled stavbou je umožněn již od vstupní haly a tvoří kolem kuchyně a jídelny přirozenou osu domu vrcholící právě popisovaným dominantním prosklení s výhledem.
Žula a tmavé dřevo
Zdobnost tady ustoupila přirozené kráse kvalitních materiálů – právě tak nejlépe vynikne barevná struktura kamene nebo ořechového dřeva. Jídelna s kuchyní jsou propojeny s obývacím pokojem, ale dají se v případě potřeby oddělit posuvnou skleněnou stěnou. Rovnováhu k tmavému dřevěnému obložení stěn představují v této stavbě velká okna s otevřeným výhledem do údolí Svratky a na město Brno. Pozice krbu byla navržena do rohu mezi jídelnou a obývací částí tak, aby byl zachován přirozený kontakt s krbem z jídelny a z obývacího pokoje a teplo vyzařující z krbu se souměrně rozvíjelo do samotného otevřeného prostoru. Krb a jeho pozice tak tvoří nenásilnou formou rozdělení a zároveň dominantní prvek v hlavním reprezentativním prostoru domu. Ke komfortu přispívá podlahové vytápění, kterým je vybavený celý dům.
Každý má svůj prostor
Krása leštěné žuly se opakuje i v patře a to v jednoduše zařízené koupelně. V tomto podlaží jsou situovány soukromé ložnice rodiny. Ložnice rodičů má svoji vlastní šatnu i koupelnu. Na samém konci ložnicové části je umístěn pokoj pro hosty, či pracovna pána a to dle aktuální potřeby rodiny. Ze spojovací chodby a synova pokoje pak vedou vstupy na dvě rozlehlé terasy. V suterénu našel kromě technického zázemí své místo i klenutý vinný sklep, u kterého architekti nechali vyznít na stěnách s klenbou kráse pohledového betonu. Náplň podzemního podlaží doplňuje prádelna se sušárnou a oddělená pracovna s výstupem do zahrady. Návrh: Ing. arch. Martin Kareš, Ph.D., Ing. arch. Robert Rais, Ph.D. www.karesrais.cz, www.europrojekta.cz Dodavatel: společnost PKS a.s. Plocha pozemku: 3 200 m2 Zastavěná plocha: 241 m2 Užitná plocha: 380 m2 Konstrukční systém: třípodlažní podsklepený železobetonový monolit Střecha: plochá, fólie a kačírek Fasáda: silikonová omítka Zateplení: minerální vata 18 cm Topení: podlahové topení (plynový kotel); krbová kamna Okna: dřevěná (meranti) s trojsklem, ALBO, venkovní žaluzie Dveře: dřevěné (dub), ALBO Podlahy: dub, mramor, žula, onyx (kuchyně koupelna, WC) Ostatní: dubové obložení stěn, zastřešené parkovací stání pro 2 vozy, venkovní zastřešený bazén, střešní terasy s dřevěným roštem, pohledové betony (Plán suterénu a patra naleznete ve fotogalerii.)