Kategorie

Plynový nebo elektrický kotel?

Plynový nebo elektrický kotel?

Topná sezona se blíží a vy přemýšlíte, jestli je výhodnější plynový nebo elektrický kotel? My vám pomůžeme se rozhodnout, který je pro vás vhodnější. 

Jsou bohužel domácnosti, které si vybrat nemohou a mají způsob vytápění daný. Vy, kteří si vybrat můžete, si nejprve srovnejte základní informace.

Co rozhoduje při výběru, jestli plynový nebo elektrický kotel? 

1) Počáteční náklady

Pořizovací cena elektrického kotle i kotle plynového je podobná. Začíná někde na 15 000, ale vyšplhat se může až ke stovce tisíc. Jde především o kvalitu a také o to, jak velkou nemovitost hodláte vytápět. 

Myslete i na to, že plyn je sice levnější, ale plynový kotel vyžaduje větší údržbu a každoroční revize, které také něco stojí.

2) Výhody plynového kotle

  • Rozhodně počítejte s nižšími poplatky. Díky účinnosti kondenzačních kotlů se náklady na vytápění dost snižují. 
  • Kvalitní plynový kotel lze považovat za bezpečnější způsob vytápění. 
  • Pořídíte-li si plynový kotel v energetické kategorii A, snížíte neblahý dopad na životní prostředí. 

3) Výhody elektrického kotle

  • Hlavní výhodou elektrokotle je jednoduchá instalace a snadná obsluha bez nutných pravidelných revizí.
  • Hodí se zejména pro nízkoenergetické nebo pasivní domy.
  • Domácnosti vytápějící elektřinou mohou žádat o speciální nižší distribuční tarif, na jehož základě dodavatel účtuje nižší sazbu za tzv. noční proud 20 hodin denně. 

4) Kondenzační plynový kotel a jeho účinnost

Běžné plynové kotle dosahují údajně účinnosti 80 - 90 %, ale kondenzační kotle dokážou zajistit účinnost až 110 %. Kondenzační plynový kotel totiž vyprodukuje více tepla, než je výhřevnost spotřebovaného plynu. Navíc se jedná o ekologický zdroj vytápění s malým množstvím škodlivých emisí.

 

Ať už si nakonec vyberete plynový nebo elektrický kotel, volte instalaci v doprovodu odborníka, abyste předešli možným nehodám a nepříjemnostem. 

ab
ab
ab
ab
ab