Kategorie

Plynová topidla, plynové kotle a plynové krby. 3. díl seriálu o otopných systémech

Pokud Evropu zrovna nesužuje válka o plyn, tak je vytápění domu či bytu plynovým topidlem či plynovým kotlem výhodné. Mezi výhody plynového vytápění patří snadná instalace topidla či krbu. K dalším pak patří jeho finanční dostupnost, komfortní i snadné ovládání, příznivá cena a minimální dopad na okolní přírodu.
 

Jak správně vybrat plynová topidla a kotle

Na trhu je nepřeberné množství plynových topidel. Každá z firem tvrdí, že právě jejich zboží je to nejlepší, ale my doporučujeme pečlivě zjistit reference firmy. Nezapomeňte, že plynová topidla je nutné vždy vybírat podle prostor bytu nebo domu, které jimi budou vytápěny. Velice důležité je rozmyslet si kam karmu či krb umístíme. Kromě klasických podokeních topidel jsou v nabídkách dodavatelských firem běžná topidla s odtahem přes zeď i s odtahem do komína. Ta dražší z topidel dokonale imitují klasický krb.

Ceny topidel a kotlů

V každém případě se vyplatí pořídit nové topidlo a nikoliv starší bez možnosti záruky. Nejlevnější z plynových topidel a kotlů lze pořídit na trhu již od 4 tisíc korun bez DPH. Nejdražší pak okolo 15 tisíc korun bez DPH. Cena je však odvislá od kvality výrobku a jeho vlastností.

Přečtěte si další díly seriálu o otopných systémech a soustavácjh pro domácnosti:
Víte, čím doma topíte a kolik zaplatíte? 1. díl seriálu o otopných systémech a soustavách pro domácnosti
Topíme v kamnech či krbu  2. díl seriálu o otopných systémech a soustavách pro domácnosti

 Dobré vlastnosti plynových topidel a kotlů

Majitel plynového topidla, kotle či karmy si může pomocí digitálního ovladače nastavit minimální i maximální teplotu, kterou chce mít v bytě. Ta je pak udržována automaticky. Měnit teplotu lze většinou ještě mechanickou regulací. Dnešní plynová topidla jsou vybavena piezozapalovačem, kterým se zapaluje tzv. věčný plamínek. Plynová topidla většinou nevyžadují připojení k elektřině. Topidla a kotle v cenové relaci okolo 6 tisíc korun dokáží odolávat teplotám pod bodem mrazu, aniž by došlo k jejich poškození.

Kvalitní zboží vám ušetří peníze

Při koupi plynového topidla či kotle je nutné si uvědomit také aspekt peněz vrácených formou úspor na spotřebě plynu. Dražší z topidel dokáží díky elektronicky řízenému systému mít výrazně nižší spotřebu plynu. Ba dokonce často nepotřebují mít ani neustále zapálený věčný plamínek. Tudíž spotřeba plynu je nulová. Dražší topidla disponují vlastními spínacími hodinami. Využití termostatu či tepelných čidel je naprostou samozřejmostí.

Plynové krby aneb ke krbu již komín nutně nepotřebujete

Je to téměř neuvěřitelné, ale pokud si do bytu či domu necháte nainstalovat plynový krb, tak si bude většina z návštěv myslet, že se jedná o opravdový krb na pevná paliva. Plynový krb je totiž od svého klasického konkurenta na první pohled k nerozeznání. Iluzi dřevěného ohniště vytváří speciální keramická hmota. Mezi nejdůležitější výhody plynového krbu spadá možnost regulace teploty. Pro pohodlí celé domácnosti pak dálkový ovladač.

Vysoké ceny krbů

Plynové krby mají na rozdíl od běžných plynových topidel daleko vyšší ceny. Ty se pohybují v řádech desítek tisíc korun. Většinou mezi 20 až 50 tisíci korun. I vybraný kus z řady levnějších plynových krbů dokáže bez problémů vytopit byt o výměře 180 metrů krychlových.

Kombinujte vytápění a ušetříte

Nikde není řečeno, že právě váš dům nebo byt musí být striktně vytápěn pouze jedním z klasických systémů. Nemalá část domů ve střední Evropě využívá k získání tepla hned několika kombinovaných zdrojů. Mezi nejčastější kombinace patří plynové topidlo a kotel na tuhá paliva. Tuhá paliva patří mezi nejlevnější způsob topení. Pokud však není velký mráz, tak je zbytečné v domě topit v kamnech, a stačí pustit plynovou karmu či elektrický přímotop. Kombinovat lze i obráceně. „Plynové topení máme v domě již řadu let. Předloni jsem si nechal postavit v obývacím pokoji krb na dřevo. Teď jsem opravdu spokojený. Pokud není velká zima, tak si zatopím dřevem v krbu, a ten bez problémů vyhřeje celý dům. Jakmile je ale zima silnější tak přitápíme plynem, Mohu říci, že náklady na výstavbu krbu nás přišly na necelých dvacet tisíc korun, ale za loňský rok jsme čtyři tisíce korun ušetřili za plyn,“ shrnul Jaroslav Malík z Olomouce.

Zapojení plynového kotle; foto: archiv redakce
ab
ab
ab
ab
ab