Kategorie

Ploché střechy, 4. díl: Údržba

I plochá střecha - tak jako každá exponovaná část domu (a plochá střecha možná ještě více) - vyžaduje nejen kvalitní stavební provedení, ale i odpovídající zacházení a údržbu. Jaké jsou tedy nejdůležitější zásady, které bychom měli dodržovat, abychom naší střeše neublížili a naopak ji co nejdéle udrželi "zdravou"?
Vzhledem k rozmanitosti materiálů i technologií používaných v případě plochých střech je jasné, že i pravidla pro jejich údržbu budou rozdílná. Na jedné straně stojí střechy kryté asfaltovými pásy - ať již jde o „historické“ střechy anebo o využití tohoto materiálu na novostavbách - v kombinaci s oplechováním z pozinkovaného plechu. Musíme si uvědomit, že oba tyto materiály jsou popisovány jako „údržbové“, tedy že vyžadují v určitých časových úsecích pravidelnou péči a kontrolu. Jejich poškození způsobuje řada vlivů, největší riziko pak hrozí od znečištěného ovzduší. Asfalt jeho vlivem ztrácí pružnost, praská nebo se drolí, plechy zase rychleji podléhají korozi.

Chránit je lepší než opravovat

Spolehlivou ochranou pro tento typ krytiny jsou pravidelně obnovované nátěry, které provádíme nejen u konstrukčních detailů, ale i u oplechování a dalších prvků umístěných na střešním plášti podléhajících korozi (telekomunikační zařízení apod.). U asfaltového izolačního povrchu by se měl nátěr obnovovat po dvou letech, u oplechování - podle zatížení negativními vlivy - jednou za dva až čtyři roky. Při výběru nátěrového materiálu bychom měli myslet také na to, aby měl i reflexní efekt. V letních měsících může totiž teplota plochých střech dosahovat až 70°C, k rychlejšímu stárnutí asfaltového pásu přitom dochází už od 40°C.

Kontrola je nutná

Kromě toho, že na střeše budeme provádět „udržovací“ nátěry, je ji třeba pravidelně, nejméně jednou za rok kontrolovat a udržovat v dobrém stavu zejména její odvodňovací systém. Kontrolujeme výpusti, okapy zbavujeme nánosů prachu nebo listí, prohlížíme řemeslné detaily a zákoutí... Při zjištěných drobnějších závadách lze uvažovat o svépomocné opravě, raději ale i v těchto případech tak jako u vážnějšího poškození volejme odborníky. Kontrolu také musíme provést po každém extrémním projevu počasí - po vichřici, krupobití apod.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde

Snazší řešení

Velkou úlevou pro všechny, kteří zrovna nejsou nadšeni vidinou pravidelného šplhání po střeše a její údržby, jsou současné povlakové materiály, které většinou mají dlouhodobě odolnou povrchovou úpravu, která dokáže čelit negativním vlivům vnějšího ovzduší a díky níž není třeba povrch střechy po dobu životnosti krytiny nijak udržovat. Také v případě klempířských prvků existuje moderní řešení, které spočívá v užití zinkotitanových nebo tzv. fóliových plechů. Pro dlouhou životnost ploché střechy je také důležité, aby si její uživatelé uvědomili, jaké je její určení, a tedy aby si např. nepochozí střechu nepletli s rekreační terasou. Poškození pak nezabrání ani nejkvalitnější materiály a technologie.
ab
ab
ab
ab
ab