Kategorie

Ploché střechy, 1. díl: Rizika

Střecha je jednou z nejvíce zatěžovaných konstrukčních částí domu. Na tom, jak je odolná a zároveň jak kvalitní má izolační vlastnosti, závisí do značné míry fungování celé stavby. Plochá střecha navíc často musí plnit například funkci terasy, nebo je realizována jako "zelená střecha". Není proto divu, že u takto exponované části stavby jsou zároveň vysoké nároky na provedení, ale i značné riziko závad nebo nedokonalých projektových řešení.
Na to, jak bude plochá střecha sloužit, mají vliv klimatické podmínky, intenzita slunečního záření nebo deště, kterým je střecha trvale vystavena, ale také exhalace a intenzita spadu škodlivin. S těmito vlivy je nutné počítat už při plánování a projektování střechy.

Střecha v ohrožení

Slunce urychluje stárnutí vnějších vrstev krytiny ploché střechy, „kyselý déšť“ a další chemické vlivy způsobené škodlivinami v ovzduší pak také přispívají k rychlému opotřebování povrchu i klempířských součástí. Také zeměpisná poloha a klimatické podmínky jsou při projektování ploché střechy důležité. Nejen ve vyšších polohách se musí počítat s působením sněhu na izolaci střechy, ale i se statickým zatížením, které může způsobit sníh. To, že letošní zima taková rizika nepředvedla, neznamená, že nehrozí - vzpomeňme jen na propadlé střechy hypermarketů během zimy 2005/2006!
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte zde

Příčiny

Problémy s plochými střechami mohou mít nejrůznější příčiny. Velké (a vleklé) potíže jsou se střechami, které můžeme s nadsázkou nazvat „historické“, tedy ploché střechy postavené v 70. a 80. letech minulého století. Na těchto střechách se „podepsal“ nedostatek kvalitních materiálů i tradičně špatně odvedená práce z dob reálného socialismu. I proto jsou tyto střechy často „noční můrou“ majitelů domů.

Nová rizika

Ani „novodobým“ plochým střechám se ale rizika nevyhýbají. Po roce 1990 se sice zlepšil sortiment vhodných materiálů, řemeslné zkušenosti a znalosti ale chyběly dál. Bylo tak postaveno množství střech, u nichž se po relativně krátké době (tedy v současnosti) projevují vážné poruchy. Nechtěný „sortiment“ těchto závad je přitom díky větší nabídce technologií i materiálů ještě širší, než za dob socialistické výstavby. Častou příčinou problémů plochých střech jsou např. chyby v projektu, vady a špatná  volba materiálu, zdaleka nejčastější je ale nekvalitní nebo technologicky chybné řemeslné provedení. Také tlak ze strany investora na co nejnižší cenu skrývá zvlášť pro tak citlivé stavby, jakými jsou ploché střechy, značné riziko. I pro ně totiž platí známé pravidlo, že nejdražší bývá střecha levná.
ab
ab
ab
ab
ab