Kategorie

Plíseň v koupelně - jak jí předcházet a jak se jí zbavit?

Prostor určený pro očistu je tím posledním místem, kde byste chtěli trpět plíseň. Bohužel se ale právě tam nejsnáze tvoří. Učiňte jí přítrž a postarejte se, aby se už nevrátila.

Plísně jsou nejenom nevzhledné, ale také škodlivé. Zhoršují dýchání, působí problémy nejen alergikům a při velkém dlouhodobém výskytu mohou způsobit otravu.

Nedejte plísni šanci

Základním krokem je samozřejmě postarat se o to, aby plíseň v koupelně pokud možno vůbec nevznikla. Instalujte větráky, pokud má koupelna okno, nechávejte je po sprše nebo koupeli otevřené, případně větrejte dveřmi. Čím více vaší koupelnou proudí čerstvý vzduch, tím lépe. Pamatujte také na to, aby v koupelně žádná plocha nezůstávala příliš dlouho mokrá. Obzvlášť velký pozor dejte na zapomenutější kouty a spáry, okraj sprchového závěsu, který se dotýká vany, lemy sprchových zástěn a další snadno přehlédnutelná místa.

Boj začíná

Pokud už se vám nechtěně podařilo v rohu pod vanou nějaký ten miniaturní žampión vypěstovat, neváhejte a zatočte s ním. Jaké zbraně byste si měli připravit? - stěrku na hladké plochy - přídavný větrák, pokud je třeba - mycí houbu s hrubší stranou - dvě suché utěrky - starý zubní kartáček - čisticí kartáč s rukojetí - gumové rukavice. Po každém koupání nebo sprchování preventivně rychle přejeďte mokré plochy stěrkou, aby se na nich zbytečně nedělaly skvrny a neulpívala příliš dlouho voda. Odstraňování plísně bude nejsnazší právě ve chvíli, kdy je v koupelně pára a povrchy jsou mokré. Nečistoty a plíseň se tak uvolní.

Jak postupovat?

Nastříkejte na postižená místa čistič ve spreji a nechte jej působit podle potřeby několik minut až hodinu. Čím agresivnější čistidlo používáte, tím kratší dobu by mělo působit. Pokud se chcete vyhnout drsným syntetickým čističům, máte na výběr z několika přírodních alternativ: - bílý ocet: Naplňte jím stříkací láhev a aplikujte na místa postižená plísní. Můžete přidat vonný olej, který vylepší octové aroma, ale nebojte se - samo poměrně rychle vyprchá. - citronová šťáva: Další přírodní látka na bázi kyseliny, která se s oblibou používá pro domácí čištění. Nechte ji působit o něco déle než ocet, její účinky bývají trochu pomalejší. Případně můžete nahradit i jiným citrusem. Umí také vybělit zašlé spáry v kachličkách. - olej z čajovníku: V láhvi se sprejem smíchejte destilovanou vodu a dvě lžíce tea tree oleje. Dál postupujte jako v předchozích případech.

Do posledního záhybu

Až bude čistič působit dostatečně dlouho, s pomocí většího kartáče a starého kartáčku na zuby důkladně vyčistěte každou spáru. Uvolněné nečistoty setřete vlhkou houbou a případně postup znovu opakujte. Nezapomeňte při práci na použití gumových rukavic - je lepší svoje ruce plísním vůbec nevystavovat. Pokud je problém rozsáhlejší, nebude od věci použít respirátor.

Finální očista

Jakmile je veškerá plíseň a další nečistota uvolněná a spláchnutá, otřete povrchy nejprve mokrou a nakonec suchou utěrkou. Můžete samozřejmě použít i papírovou. Všechny předměty, které jste k úklidu potřebovali, podle jejich charakteru buď vyhoďte, ihned vyperte nebo umyjte horkou vodou s trochou saponátu.

ab
ab
ab
ab
ab