Hrubou stavbu máme hotovou, ale cesta k domovu je stále ještě daleká. Zkraťme si ji tím, že ji rozdělíme na jednotlivé etapy. Dobré naplánování interiérových prací může stavbu výrazně prodloužit nebo zkrátit.
Jakmile máme uzavřenou hrubou stavbu, rozvedeme veškeré instalace: elektřinu, vytápění, vodu a případně další, jako jsou zabezpečovací zařízení, rozvody pro krb nebo pro centrální vysavač. Jakmile máme vše usazeno na svém místě (zásuvky tam, kde plánujeme stůl, postel nebo televizi, vypínače u dveří či na dosah ruky z budoucí pohovky), můžeme začít omítat vnitřní stěny.
Jak nahoře, tak dole
Spolu s omítáním odizolujeme střechu a pokud plánujeme střešní okna, právě teď je ta správná chvíle pro jejich osazení. Jakmile máme hotovo, začneme pěkně od podlahy. Izolace, případné osazení podlahového topení a svrchní vrstvy, podlahovou krytinu. Dům se mílovými kroky začíná blížit obvyklým obrázkům domova. Můžeme se pustit do malování stěn a finálního zakončení koupelny, toalety a kuchyně. Obklady, vodovodní baterie a nezbytná sanitární keramika je zrádnou pastí, kde i při drobném, neplánovaném úletu padne hned několik tisíc kvůli designovějšímu tvaru či luxusnějšímu vzorku...Než se pustíme do interiéru, musíme mít hotovou: • Hrubou stavbu, tedy vytvoření základů a základové desky, přivedení a rozvedení kanalizace, postavení obvodových a vnitřních zdí a stropů. • Zastřešení, odvodnění střechy a případně postavení schodiště. • Zasazení oken a provizorní vsazení vstupních dveří, případně i garážových vrat – finální se dávají až v poslední etapě stavby, aby nedošlo k jejich zbytečnému poškození. Cena oken odvisí od použitého materiálu – eurookna s patřičným kováním vyjdou jedno až na 15 tisíc, plastové jsou mnohem levnější. |