Kategorie

Philips nabízí interaktivní textil

Ještě donedávna byly ručníky, koupelnové podložky, záclony či polštáře pouze chladnými a neměnnými prvky, které nenápadně dokreslovali celkovou tvář našeho domova. S tím je však navždy konec. Díky nové technologii "fotonická látka" váš domácí textil doslova obživne.
Pokud jste ještě včera považovali barvu vašeho ručníku, peřiny či trička za jistou konstantu, za pevný bod, o který se dá v dnešní uspěchané a neustále se měnící době opřít, tak jste značně podcenili vědecko- technickou revoluci a lidskou vynalézavost, jako její hnací motor. Ručníky, peřiny a polštáře dnes totiž nejenže mění barvy, ale také blikají, přehrávají animace a vysílají ke svému okolí zprávy v podobě psaného textu. Všechno tohle a ještě mnohem víc představila firma Philips na letošním veletrhu spotřební elektroniky  IFA 2006, který se konal ve dnech 1.- 6. září v Berlíně.

Váš polštář už nebude jako dřív

Zázračné LED diody

Technologie "fotonické látky"  je založena na pravidelném rozmístění mnoha malých LED diod ve struktuře textilie. I když je jejich průměr velmi malý (aby nepůsobili při dotyku rušivě), díky difusním vlastnostem látky pak ve výsledku prosvěcují mnohem větší plochu. Každá LED dioda přitom tvoří jeden "pixel" výsledného obrazu. Další z variací je látka, která kromě diod obsahuje i senzory citlivé například na tlak či teplo. Textilie je pak schopná okamžitě reagovat třeba na dotyk či změnu prostředí – stává se interaktivní. "Jde o zcela novou éru v dlouhé historii textilií," tvrdí představitelé firmy Philips. Podle vyjádření firmy by měla být technologie již teď připravena pro široké komerční využití.

Základem nové technologie jsou propojené LED diody
ab
ab
ab
ab
ab