Kategorie

Pětkrát inspirace v bílé

Pětkrát inspirace v bílé
Bílá ze zvyku, bílá z bezradnosti, bílá z opatrnosti... Bílá se často bere jako synonymum dekoratérské nudy. Přitom není důvod při zkrášlování bytu sáhnout rovnou po pestrých barvách.

Máme pro vás hned pět dobrých důvodů, proč byste měli zkusit s bílou v interiéru pracovat.

1. Bílá je plátno

Mezi barevnými stěnami a barevným nábytkem se každý detail trochu utopí. Člověk aby pak hledal obzvlášť výrazné dekorativní kousky, které si vybojují svoje místo a v pokoji patřičně vyniknou. S bílou ovšem tenhle problém nemáte. Bílá je ideální podklad, rozzáří každou jinou barvu v jejím pravém odstínu a udělá umělecké dílo i z předmětů denní potřeby. Čím víc bílé použijete na stěnách, podlaze a nábytku, tím víc se vaše odložené knihy nebo pohozené svršky změní v umění.

2. Bílá spojuje

Co? Přece různé styly. Pokud každou chvíli někde čtete, jak skvěle vypadá v zařízení bytu "eklektická směs různých stylů", možná vás to zaujalo, ale bojíte se sami pustit do experimentů. Výrazně bílé pozadí vám ale práci usnadní. Na bílém podkladu vynikne vedle sebe barokní stolička a plastové křesílko, nábytek zděděný po babičce i poslední designérský výstřelek.

3. Bílá zvětší prostor

Čím menší místnost máte k dispozici, tím víc byste měli přemýšlet o bílé. Bílá umí korigovat optický dojem z výšky stěn, umí zdůraznit nebo potlačit, prosvětlí i zastrčenější kouty. Bílá barva v kombinaci s lesklými plochami dostane světlo i do jinak šerého bytu.

4. Bílá má tisíc tváří

Bílá je neutrální jako žádná jiná barva. Dokonce i černá má svůj charakter, ale bílá přijme náladu okolních předmětů nebo materiálů. Jinak působí bílá na porcelánové váze, na kachličkách s reliéfem, na jemném povlečení, na síťovaných záclonách nebo leskle nalakované knihovně.

5. Bílá snese prach

Podle jednoho z nejčastějších argumentů by bílá měla být velmi nepraktická barva, která nemilosrdně prozradí každou špínu. Není to ale tak docela pravda. Hladké bílé plochy, zvlášť ty lesklejší, naopak často snesou prach lépe než jiné odstíny. Naproti tomu bílá skutečně zdůrazní špínu třeba na textiliích - ale to je spíš výhoda. Alespoň vám to připomene, že je načase vyprat povlak polštáře nebo zanést potah křesla do čistírny.

ab
ab
ab
ab
ab