Kategorie

Pět pravidel nákupu vánočních svíček

Svíčky patří vedle ozdob k nejpopulárnějším typům vánoční dekorace, ale právě proto vám mohou časem připadat trochu nudné. Zkuste se proto inspirovat našimi tipy a radami.

1. K bílé patří barvy

A naopak. Je to jednoduché pravidlo, které samozřejmě neplatí vždy a všude, ale poslouží jako užitečné vodítko: Pokud máte bílý ubrusm a prostírání vůbec, barevná svíčka se na něm bude hezky vyjímat. Na barevném ubruse naopak vynikne svíčka bílá. Chtěli byste nejraději všechno v zářivě bílé? Pak zvolte větší počet nebo velikost svíček a dodejte výzdobě dostatek vánočního třpytu, aby nevypadala jako svatební.

2. Nešetřete!

Poznámka o velikosti a počtu platí obecně: Stejně jako u všech ostatních dekorací mají Češi tak trochu ve zvyku nesmyslně skrblit a doprostřed velkého stolu posadí posadí titěrný věnec se čtyřmi svíčkami. Je potřeba uvažovat o prostoru jako o celku a výzdobu rovnoměrně umístit všude - sem vázu s jehličím, tamhle zase misku plnou zářivých vánočních koulí a zabalených bonbonů. Když prostíráte štědrovečerní tabuli, dopřejte svíčku každému z hostů.

3. Voní opravdu?

Vonné svíčky jsou výborný nápad, ale nenechte se napálit. Ani tady se totiž nevyplácí šetřit, protože levná svíčka nebude vonět vůbec, případně jenom na povrchu. Opravdu kvalitní vonné svíčky jsou parfemované celé a vydávají krásné aroma po desítky hodin. Nemluvě o tom, že jejich vůně bývá mnohem příjemnější a působí víc přirozeně.

4. Lesklé ano, duhové ne

Všemi barvami by měla hrát spíš výzdoba v dětském pokoji, ale v obýváku raději z Vánoc karneval nedělejte. Dostatečně vesele a pestře budou vypadat svíčky s metalickým nebo třpytivým povrchem. Ideální je koupit jich víc a postavit je k sobě, aby navzájem svoje světlo odrážely.

5. Různé velikosti v jednom stylu

Nejste bytoví designéři a s ideálními kombinacemi si trochu nevíte rady? Pak zkuste jednoduše nakoupit velký počet svíček ve stejném odstínu, ale jiných velikostech a provedeních. Celý váš domov pak budou zdobit třeba červené svíčky, jednou vysoké kónické ve svícnu, podruhé miska plná plovoucích svíček nebo jedna veliká objemná svíčka se třemi knoty.

ab
ab
ab
ab
ab