Kategorie

Pět pravidel minimalistického interiéru

Pět pravidel minimalistického interiéru
Minimalismus neznamená prostě jednoduchost. Musí jít o funkční jednoduchost, tedy takovou, která dává smysl, nevyvolává pocit, že něco chybí, a naopak vyvolá dojem prostého pohodlí.

Kvalita musí vítězit nad kvantitou Minimalismus pochopitelně znamená, že toho v místnosti nebude moc - a to, co v ní bude, tím pádem upoutá pozornost. Není nutné vždy kupovat jenom luxusní nábytek nebo doplňky, ale počítejte s tím, že laciné nápodoby budou pěkně na očích a neujdou zkoumání. Proto raději zapomeňte na všechno, co vypadá dobře jenom v kombinaci. Protože svůj interiér udržujete jednoduchý a váš nákupní seznam tím pádem nebude příliš dlouhý, můžete si dovolit do jednotlivých kousků investovat více. V minimalistickém interiéru působí dobře zejména masivní dřevo s přirozenou texturou, robustní kov občasný lesklý akcent.

Minimální barevný základ

Je sice možné určitého minimalismu dosáhnout i se základem v jasných odstínech, ale nikdy to nebude ten druh estetické jednoduchosti, která vám přináší pocit klidu a čisté mysli. A právě to je hlavním účelem minimalismu - ulevit zahlcenému mozku, dát mu volný prostor. Pravý minimalismus tedy začíná od minimální barevné palety. Neutrální a přírodní tóny jsou vaše jistota. Působí sofistikovaně, čistě, zrak na nich zbytečně dlouho neulpívá, ale přesto si jich všímá. Ztišují, uklidňují, a přesně to chcete.

Vyvažovat, vyvažovat, vyvažovat

Základem minimalismu je harmonie. Ve vizuálním "hluku" způsobeném velkým množstvím předmětů se leccos ztratí, ale v minimalistickém interiéru bude všechno vidět, jak už jsme si říkali. Když se k sobě dvě věci nebudou hodit, v jednoduchém zařízení to ještě vynikne. Proto je nutné stále myslet na vyváženost. Dávejte si pozor na proporce, aby veškeré zařízení bylo na stejné škále. Představujte si místnost jako prostor, který musíte vybalancovat, aby zůstal v rovině: Všechno velké a tmavé je těžší, všechno malé a světlé je lehčí. Žádný kout by pak neměl být přetížený, příliš tmavý, příliš zastavěný.

Kam dopadá slunce?

Do pravidla světlého a tmavého pochopitelně zasahují i světelné zdroje, ať už přirozené, nebo umělé. Nikdy neplánujte místnost s ohledem jenom na denní nebo jenom umělé světlo. Musí fungovat v obou případech. Pokud vám nevyhovuje, jak přirozené světlo dopadá, korigujte je roletami a žaluziemi nebo záclonou. Umělé osvětlení volte raději členité - takové, které dělí pokoj do několika sekcí. V minimalistickém interiéru bývá středový lustr často zbytečný, může mít spíš zkrášlující roli. Podle velikosti prostoru zvolte alespoň tři světelné zdroje v různých výškách, z toho minimálně jeden (obvykle ten nejčastěji používaný) by měl vydávat teplé, nažloutlé světlo, které zmírní chlad minimalistického interiéru.

Hlavní bod programu

Lustr tedy nebývá prakticky potřebný, jako výrazný středobod zařízení ale poslouží skvěle. Stejně tak se ale můžete rozhodnout pro jiný předmět, který vystoupí na minimalistickém pozadí: Výrazný rám obrazu nebo zrcadla, bohatě vyšívaný přehoz na pohovce, zdobená stojací lampa nebo velký květináč s majestátní rostlinou. V každém případě by hlavní bod programu měl stát za to. Představte si, že vlastníte vzácné umělecké dílo a chcete je vystavit - v pokoji nesmí být nic, co by je rušilo. Všechno ostatní musí být jednoduché, co nejméně zdobné, jenom pak váš Rembrandt (nebo tepaná váza) skutečně vynikne.

ab
ab
ab
ab
ab