Kategorie

Pět kroků k voňavějšímu domovu

Často si vůbec neuvědomujeme, že náš domov má specifický pach. Vzpomeňte si ale na návštěvy v jiných domácnostech - jejich aroma si všimnete téměř okamžitě.

Pokud se v bytě kouří, pozná to po čichu téměř každý. Není to ale jediná věc, kterou může návštěva detekovat. Když někde bydlíte dostatečně dlouho, váš domov získá charakteristický pachový nádech typicky pro lidi, kteří v něm žijí. Jestliže nemáte zdravotní problém, není to žádná tragédie. Nicméně neuškodí si to uvědomit a mít vůni vašeho domova trochu víc pod kontrolou.

1. Ukliďte

Ujistěte se, že doma není žádná špína, která by byla zdrojem pachu. Vyneste odpadky, posbírejte propocené prádlo, vyčistěte filtry v odsavači par a jiných zařízeních, zkontrolujte, jestli někde v skrytu neraší plíseň. Nedoporučujeme ovšem používat silně parfémované čisticí prostředky (i když takových je asi většina). Jsou často agresivnější a jejich "vůně" je stejně málokomu příjemná.

2. Vyvětrejte

Větrání je i v zimě nezbytné, předně proto, aby se v místnostech vyměnil vzduch a lépe se vám dýchalo. Zároveň ale také pomáhá proti pachům, které se v nevětraném prostoru ještě více koncentrují. Při lepším počasí můžete samozřejmě vytvořit průvan, zvlášť pokud máte možnost otevřít okna na protilehlých stranách domu.

3. Dodejte aroma

Čisto a vyvětráno? Je čas dát vašemu domovu takovou vůni, kterou si sami vyberete. První možností jsou vonné svíčky, aromatické oleje nebo jiné populární formy bytových vůní. V tomto případě můžeme poradit hlavně to, abyste dbali na kvalitu produktu a ujistili se, že svůj domov nevystavujete potenciálně škodlivým výparům, případně něčemu, na co mohou být členové vaší domácnosti alergičtí. Tip: Šatní skříně snadno provoníte několika mýdly, která vám navíc pomohou jako prevence proti molům.

4. Vůně z přírody

Aromaterapie z obchodu se vám nepozdává? Co takhle vůně kuchyňských přísad nebo bylinek? Po bytě můžete strategicky rozmístit nádobky s kořením, do ložnice nebo šatny se budou hodit snítky levandule. Pokud milujete kávu, zkuste ji namlít a použít ke stejnému účelu. Aroma bude pochopitelně časem slábnout a měnit se, takže "parfém" je třeba po nějaké době vyměnit.

5. Pečte

A nejen na Vánoce. Vůně vaření a pečení silně ovlivňuje to, jak váš byt voní, proto jim věnujte pozornost a adekvátně větrejte, pokud by pach z jídla mohl být nepříjemný. Naopak vůně pečených sladkých dobrot je většinou naopak božská a každý ji má rád. Pokud čekáte návštěvu, nebojte se upéct ověřený dezert těsně předem - aroma pečení hostům určitě vadit nebude.

ab
ab
ab
ab
ab