Kategorie

Pět kroků, jak přežít letní počasí

Minimální pohyb vzduchu, na domácím teploměru osmadvacet stupňů Celsia přes den i večer, tak tohle znají většinou lidé žijící v panelových bytech. Daleko horší situaci mají jejich sousedé, kteří mají okna na jižní stranu anebo ti, kdo mají sice nejkrásnější rozhled, ale nad hlavou plochou a většinou černou střechu.
Slunce, které se o ni opírá, ji doslova nažhaví a v bytech pod střechou se v létě teplota pohybuje i nad třicítkou.Přesto existuje několik účinných tipů, jak i léto v bytě přežít bez pocitu infarktu. Malé porušení některého z tipů znamená i dlouhodobou saunu pro majitele či nájemce bytu. Jelikož nahřátý panel udrží vysokou teplotu i během velkého, ale krátkodobého ochlazení.

Kvalitní okna

Stejně jako proti úniku tepla nejvíce ochrání rodinu žijící v bytě před venkovním teplem kvalitní okna. Pokud je v bytě relativní chládek, pak mu dobré utěsnění oken neumožní místnosti jen tak opustit. Okna by měla být také doplněna o dnešní standard, tedy žaluzie či kvalitní rolety.
 
Bez nich si léto v panelovém bytě nedokáže představit asi nikdo. Jelikož jsou teplé i letní noci, nedoporučuje se okna otevírat ani večer, pouze ve chvíli, kdy pofukuje vítr, jelikož větrat průvanem je nejúčinnější.
 
Na druhou stranu může mít průvan nepříjemný dopad na zdraví rodiny. V případě otevření oken dokořán nezapomeňte zajistit okna a dveře proti tomu, aby se prudce zabouchly. Otevřená okna mají další nevýhody v podobě komárů či much, které do bytu vletí časně ráno, kdy je venku relativně nejchladnější vzduch.
 
 
Velice nepříjemné je mít otevřené okno a usnout s pocitem chladu a probudit se jako na palubě lodi. Sice vlny s bytem pohybovat budou jen těžko, ale voda může být všude. Náhlá bouřka se silným deštěm probudí majitele bytu většinou až po pár minutách.
 
I v tom nejúmornějším bezvětří potěší ventilátor, který rozhýbe vzduch a pomůže mu cirkulovat po celém bytě. Jeho pořízení vyjde na několik set korun a jedná se o velmi dobrou investici. Nehledě na větší příkon elektrické energie, kterou spotřebuje. Vždyť těch pár dní provozu v roce vás na mizinu nepřivedou.
 

Rozdělit byt na zóny

Kromě ranního větrání je velkou výhodou byt rozdělit do zón, jelikož nejeden byt je situován tak, aby do něj během dne co nejvíce proudily sluneční paprsky. To je příjemné na jaře, na podzim či v zimě. Rozhodně ne v parném létě.
 
Když se však rozdělí byt dveřmi do několika zón, pak v jedné místnosti, kam svítí slunce, může teplota dosahovat až o sedm stupňů vyšších hodnot než v celém bytě. Lidem se doporučuje pohybovat se v místnosti, kde slunce nesvítí. Například ráno se doporučuje větrat v bytech či místnostech situovaných na západ. U bytů a pokojů, které jsou směřovány k východu, je situace obrácená.
 
Další možností je větrat na společnou chodbu. I tam je ráno vzduch poměrně chladný. V dnešní době nenechavců je však nutné hlídat hlavní vchod a nepohybovat se v jiné místnosti za zavřenými dveřmi. V takovou chvíli může lapka udeřit.
 
 

Dobrá chladnička s mrzákem a studená sprcha

V létě využije každý dobrou chladničku a mrazák. Kromě toho, že musí přehřáté tělo pít daleko více tekutin než během jiného ročního období, je dobré, aby byly tekutiny chladnější. Pár kostek ledu v džusu jistě není na škodu. Ani potraviny nevydrží tak dlouho ležet na stole.
 
Například mléko z krabice, na kterou svítí pár minut ostré slunce, může způsobit nepříjemné střevní potíže. Velkým osvěžením je nepochybně několikrát se během dne svlažit ve sprše. Nedoporučuje se však studená, nýbrž vlažná voda.
 

Moderní byty mají klimatizaci

Klimatizace má v bytech při tropickém počasí obrovskou výhodu. Ale také nevýhody. Nastavit si teplotu bytu dle svého je vynikající řešení a není nad to chodit do práce dobře vyspaný, když ostatní celou noc přemýšlí, kam utéci před horkem svého bytu. Čistá hlava a odpočaté tělo jistě přinese úspěch v práci či sportovních aktivitách.
 
 
Na druhou stranu může klimatizace zejména u středoevropanů, kteří na ni nejsou zvyklí, způsobit vysušení sliznice anebo nepříjemnou angínu. Odborníci doporučují mít klimatizaci v bytě nastavenou o přibližně pět až sedm stupňů Celsia nižší, než je normální teplota neklimatizovaného bytu. Pět stupňů sice na první pohled nic není, ale je rozdíl usínat při pohledu na teploměr, který ukazuje třicítku, nebo snesitelnějších pětadvacet stupňů Celsia.

Povlečení a ložní prádlo

Tropické počasí pro většinu středoevropanů znamená celodenně propocená trika. Na spaní se přesto doporučuje přikrývka, jelikož dokáže izolovat lidské teplo od venkovní teploty vzduchu. Důležité je spát v kvalitním tričku, které bude dostatečně odvádět lidský pot a zajišťovat pocit sucha.
ab
ab
ab
ab
ab