Kategorie

Pěstování zeleniny na balkóně a za oknem

Toužíte po vlastní zelenině nebo ovoci? Pokud máte alespoň několik volných parapetů nebo ještě lépe balkón či terasu, můžete si vypěstovat mrkev, papriky nebo také meloun.
Pro pěstování ovoce a zeleniny v truhlících nebo velkých květináčích na balkónech a terasách je nutné zvolit vhodné odrůdy, které nepotřebují hluboko zakořenit a nevadí jim příliš těsné prostředí. Je ale třeba poskytnout rostlinám to nejlepší místo, vhodný substrát a také dostatek péče. Zatímco zelenina a ovoce rostoucí volně na záhonech dokáže čerpat živiny z okolní půdy, rostliny vysázené v nádobách takovou možnost nemají. Musíme je proto chránit před škůdci a pravidelně přihnojovat a zalévat.

Hliněné květináče nebo plastové truhlíky?

Není podstatné, v jaké nádobě je budeme pěstovat, zda zvolíme hliněné květináče nebo plastové truhlíky, u obou materiálů najdeme pozitiva i negativa. V plastových nádobách hrozí přemokření, kořeny začnou uhnívat a rostlina zajde. Tomu se ale můžeme vyhnout, vysázíme-li rostliny do samozavlažovacích truhlíků. S plastovými truhlíky se dobře manipuluje, jsou lehké a v případě pádu jim nehrozí poničení. Jsou také mnohem levnější než nádoby např. z terakoty. V hliněných nádobách se rostlinám daří lépe, tento materiál propouští vzduch, ale v horkých dnech je to spíše na obtíž. Substrát rychle vyschne a rostlina trpí nedostatkem vláhy. Je tedy nezbytné rostlinu zavlažovat každý den.

Rostliny potřebují slunce

Pokud chceme, aby rostlina prospívala a nesla plody, umístíme ji na slunné místo. Tím může být buď západní, nebo jižní strana, východní už je méně vhodná a severní zcela nežádoucí. Na jižní stranu vysázíme pouze ty plodiny, které snesou slunce (např. rajčata, papriky, jahody apod.). Pokud máte okna pouze na sever, dařit se bude jen některým bylinkám (např. petrželce). 02.jpg Zdroj: Alya87, www.sxc.hu

Kdy začít sázet?

Sázíme-li od semínek, je potřeba začít již koncem února či začátkem března, a to do vytápěných skleníků nebo do truhlíků na vnitřní parapety. Vzrostlé sazeničky přesazujeme od dubna, nejlépe však od května po „zmrzlých“ do venkovních truhlíků, abychom měli jistotu, že rostlinky nezmrznou.

Hnojení

Když už si pěstujete svou vlastní zeleninu a ovoce, využijte bio hnojiv, se kterými budete konzumovat skutečné bio produkty bez zbytečných chemických prostředků. Se správným výběrem vám pomůžou prodejci v zahradnictví.

Pěstujeme mrkev, papriky, rajčata i cuketu

Mrkev

Vhodné odrůdy, které můžeme pěstovat v truhlících nebo hlubších květináčích je například mrkev Rondo nebo Mignon. Rondo má kulaté kořeny, takže ji můžete pěstovat i v nižších nádobách. Mignon je nazývána také jako „baby karotka“, její kořeny jsou krátké a výjimečně křehké.

Papriky

Papriky můžeme pěstovat sladké (například odrůda Amy) i pálivé. Existuje na několik druhů obou variant a to i jako dekorativní keře (odrůda Pyramid). K velice oblíbeným patří také „baby papričky“ pro děti v oranžové barvě (odrůda Hamík). Papriky umístíme do závětří terasy nebo parapetu, vždy ale musí mít dostatek slunečních paprsků. Plody sbíráme pravidelně.

Rajčata

Opět vybíráme odrůdy, které mají spíše menší plody, tedy keříčková či cherry rajčata. Rajčatům poskytněte nový substrát, ve kterém jste dosud žádné rostliny nepěstovali. Vyžadují nejen pravidelnou zálivku, ale také dostatek živin. Rajčátka budou pěkně vypadat ve velkých květináčích, ale lépe jim bude v samozavlažovacích truhlících. Pro pěstování na parapetech použijte převislá rajčata (např. odrůda Tumbling Tom).

Cukety

Cukety lze pěstovat nejen na záhoně, ale také v hlubokých a prostornějších truhlících na terase. Pěstování v truhlíku nepřináší žádné rozdíly až na velikost plodů. Ty bychom měli sbírat ve chvíli, kdy dosáhnou přibližně patnácti centimetrů, aby rostlina nebyla příliš zatěžována. Kromě zmíněné zeleniny lze v truhlíkách a květináčích pěstovat také cibuli, ředkvičky, saláty a samozřejmě bylinky, které můžeme mít i doma za oknem.

Vypěstujte si jahody, borůvky nebo exotické ovoce

Exotické ovoce, pokud má dostatek tepla a slunečních paprsků, můžeme pěstovat i v našich klimatických podmínkách.

Fíkovník

Fíkovník dotáto je nenáročná rostlina, která začne plodit již druhý rok.  Fíky můžeme mít až dvakrát ročně. V letním období se mu bude dařit na zahradě, terase i na balkóně, necháme přezimovat v chladnějších místnostech, nebo ve sklepě.

Kiwi

V našich podmínkách se dobře daří kiwi sibiřskému, které je mrazuvzdorné, ale na volné pěstování na zahradách se hodí spíše v teplejších oblastech. Kiwi sázíme tam, kde se bude moci plazit, hodí se tedy spíše na prostorné terasy do hlubokých květináčů. Plody této odrůdy jsou velké přibližně dva až tři centimetry, potřebuje slunné a chráněné místo.

Pepino neboli Solanum muricatum

Jedná se o plod tvarem podobající se melounu o velikosti 10 – 12 cm a váze až 500g. Ovoce je sladké a šťavnaté a lze ho pěstovat i doma. Nejlépe se mu daří v samozavlažovacích truhlících, přezimuje v chladnějších stanovištích do 15°C.

Nektarinky a broskve z květináče

Zakrslé nektarinky pěstujeme v hlubokých květináčích, lépe se jim ale daří ve volné půdě. Jejich plody mají pevnou, ale jemnou slupku, hmotnost dosahuje až 180g. Hmotnost plodů zakrslých broskvoní je v průměru 140g. Tyto stromky můžeme vysadit do hlubokých květináčů. V horkých letních dnech potřebují častou zálivku, nejlépe brzy ráno a večer.

Jahody a bobule

Pro pěstování v truhlících na parapetu nebo v závěsných květináčích jsou ideální měsíční jahody (odrůda Temptation). Plodí rychle až do podzimu, plody jsou středně velké. Semínka lze vysévat až do června, jahodník ale bude plodit až příští rok. V truhlících a květináčích se bude dařit i kanadským borůvkám nebo brusinkám, jejichž plody dorůstají velikosti 2cm. Obě plodiny potřebují kyselou půdu s PH 4,5, dostatek vláhy a polostín.
ab
ab
ab
ab
ab