Kategorie

Pěstování vřesu a jak na něj

Pěstování vřesu a jak na něj

Jestliže si přejete rozjasnit jak na konci léta, tak na konci podzimu svůj balkón nebo zahradu, právě vřes je tou ideální rostlinou, kterou byste měli zvolit.

Vřesy ke štěstí těch z nás, kteří na své rostlinné přátele pravidelně zapomínají, nepotřebují přílišné množství vláhy. Důležitější pro ně je dobře propustná a kyselá půda – takovou seženeme buď ve specializovaných prodejnách a zahradnictvích (kde můžete zvolit například hnojivo pro rododendrony), nebo promíšením rašeliny (zajišťující kyselost a bohatou výživu) s pískem (zajišťujícím propustnost).

Právě s přicházejícím podzimem je ideální vytvořit si zeminu, a to ať přímo na zahradě nebo v květináčích. Samotný osev vřesu se provádí na jaře. Pokud si však pořizujete již vzrostlý vřes, jeho zasazení ani se začátkem této sezóny není na škodu. Volte spíš slunečná místa, jinak hrozí, že vám vřes pořádně nevykvete, nejlépe s odstupem 25–50 cm, aby byl porost pěkně hustý.

Přestože se jedná o všeobecně nenáročnou rostlinu, pokud volíte sázení do truhlíků, je právě kvůli možnosti správného odvodňování nutné mít uzpůsobený odtok tak, aby vřesy nestály ve vodě. To by vedlo k uhnití jejich kořenů a následně i možnému úhynu celé rostlinky.

Abyste se z vřesu mohli těšit i dlouhodobě, důležité provádět u něj i takzvaný zpětný řez. V okamžiku, kdy vřes dokvete, tedy na podzim, odstřihněte zahradnickými nůžkami celé větvičky až pod posledním květem. Díky tomuto každoročnímu zákroku nejen zajistíte ozdravení keříku vřesu, ale i jeho hustší růst a květ.

ab
ab
ab
ab
ab