Kde není slunce, tam chodí lékař, proto si dosyta užívejme slunných dnů na zahradě, u bazénu nebo na toulkách po světě, ale mějme na paměti, že zahrada má dovolenou až v zimě a bez naší péče se neobejde.
Pokojové rostliny
V době naší nepřítomnosti už nemusí domácí kytičky trpět. Když nemůžeme nebo nechceme s jejich ošetřováním obtěžovat sousedy, prodávají se jednoduché zavlažovací soupravy Gardena, které dodají květinám optimální dávku vláhy. Klasické „uskladnění“ rostlin do nádob s vodou není řešením. Buď je přelijeme nebo voda nestačí a kytičky uschnou. Někdy je i možná záchrana, ale ne vždy je výsledek zaručen. Když přeschne kořenový bal, rostlinu i s květináčem ponoříme do vody na tak dlouho, dokud z ní vystupují bublinky. Někdy zvadnutí listů signalizuje přemokření. Pak pomůže jedině přesazení do nového substrátu, dobrá drenáž v nádobě a šetrná zálivka.
Pokojové květiny by měly vaši dovolenou přežít. GARDENA Micro-Drip-systém je plně univerzální. Po dovolené se dá využít k zavlažování záhonů. Foto: Holandská květinářská kancelář
Balkónové rostliny
Parné letní dny a vysušující vítr dává balkónové zeleni pěkně zabrat. Pravidelná zálivka, nejlépe ráno a večer a osvěžení porostu rosením (ručním postřikovačem na prádlo) udrží balkónovky pěkně svěží. Občas zeminu na povrchu prokypříme a hlavně, nezapomínejme na pravidelné přihnojování. Odstraňování zvadlých a odkvetlých stonků je snad samozřejmostí. O zálivce v době dovolené platí totéž jako u květin doma. I do truhlíků je k dostání souprava na postupnou zálivku.
Zeleninové záhony
Sklizeň je v plném proudu jak ve sklenících, tak i na záhonech. Okurky nakládačky sklízíme dva až třikrát týdně,aby nepřerostly a tvořily nové plody. Stejně tak i salátovky, cukety a papriky. Ve druhé polovině měsíce začíná sklizeň rajčat a lilků. Postupně sklízíme hrášek, fazolové lusky, mangold, kapustu, kedlubny, zelí, brokolici, karotku, letní ředkev, letní salát, cibuli a rané brambory.
Skleníkovým okurkám, paprikám a rajčatům dopřejeme dostatek čerstvého vzduchu a za tropických teplot větráme i v noci. Zavlažujeme raději k večeru, ale tak, aby listy stačily oschnout. Tím omezíme vznik a šíření plísně bramborové. U rajčat průběžně odstraňujeme zálistky, zkracujeme vedlejší výhony okurek a vyvazujeme je k opěrám.
Ve volné půdě plejeme, zavlažujeme a odstraňujeme půdní škraloup. Záhony uvolněné po sklizni kypříme a připravujeme k výsevu. V první polovině měsíce končíme s postupnými výsevy keříčkových fazolů a dřeňového hrášku. Pro podzimní sklizeň vyséváme špenát, vodnici, zimní ředkev a zimní endivii. Vysazujeme brokolici, růžičkovou kapustu, kadeřávek, podzimní květák, rané kedlubny, letní i zimní pór, letní salát a pekingské zelí.
Mezi novými odrůdami červeného rybízu je vyhledávaný Kozolupský raný s velkými bobulemi na dlouhé stopce
Na vinici
V červenci roste réva kosmickou rychlostí. Letorosty (šlahouny) provlékáme mezi dráty, a když přerostou asi o 30 cm poslední horní oporu, letorosty osečkujeme (zkrátíme je nůžkami). Pokračujeme v intenzivní ochraně proti chorobám, především peronospoře a stříkáme měďnatými přípravky.
Ovocné stromy a jahody
Jahodám už pomalu odzvonilo, zato začínáme sklízet maliník, některé odrůdy ostružiníku a od poloviny měsíce také zahradní borůvky. Kdo chce mít jahody i příští rok, je třeba porost vyčistit od plevele, odstranit přebytečné odnože, (aby se jahodník nevysiloval), a půdu okolo rostlin nakypřit. Nakonec jahody přihnojíme Cereritem.
V červenci začínají zrát bobuloviny, peckoviny a letní odrůdy jablek nebo hrušek. Po sklizni peckovin je nejvhodnější doba k jejich řezu i zmlazení korun. Po sklizni rybízu a angreštu odstraňujeme těsně u země odplozené výhonky starší čtyř let a také ty, které zahušťují střed keře. Po řezu by na keři mělo zůstat osm až deset silných větví, z toho aspoň tři mladé, jednoleté. Koncem měsíce pak začínáme s pozdně letním řezem bujně rostoucích jabloní a hrušní. Podpoříme tím vybarvení plodů a zlepšíme jejich uchovatelnost.
Nezapomínejme stromy vydatně zalévat, nastýlat organickou hmotou nebo posečenou mladou travou. Ovocné dřeviny potřebují v létě hodně vody pro současnou i příští úrodu.
Padané ovoce nenecháváme ležet pod stromy a pamatujeme i na to, že větve zatížené plody potřebují oporu proti zlámání při prudkém větru a dešti.
Ve velkém ovocném sadu se mulčovací kůra neuplatní, ale v malých zahrádkách drcená kůra v kombinaci s mulčovací fólií ušetří spoustu vláhy. Foto: Irena Forejtová
Okrasná část zahrady
Dobře založená a udržovaná zahrada by neměla být na údržbu nijak náročná. U všech květin pouze odstraňujeme odkvétající květy, záhony co nejčastěji plejeme, a jakmile se půda slehne, kypříme. Nejvíce sil věnujeme tvarování živých plotů a kdo má chuť, může se zabývat výsevem dvouletek (hledíky, zimní fialy, sedmikrásky). Sejeme mělce, na slunný záhon bohatý na živiny a až do vzejití udržujeme v půdě rovnoměrnou vlhkost. Pravidelně sečeme trávník a za sucha zavlažujeme. Dávka speciálního hnojiva na trávníky porostu jen prospěje.