Kategorie

Pěstitelské kalendárium- ČERVEN

Léto, (alespoň podle kalendáře), už klepe na dveře. Červen je dobou jahod a třešní, těšením na dovolenou a prázdniny, a také neustálým zápasem s neúprosně rostoucím bujným plevelem.
Většina pokojovek je ve fázi plného růstu, proto květiny doma i ty, které  máme přes léto na zahradě, přihnojujeme a zaléváme, chráníme před úpalem a popřípadě rosíme.

Deštivé počasí pokojovým květinám nevadí, zvlášť když je občas necháme pěkně opláchnout jemným deštíkem. Pro kapradiny a palmy je taková očistná lázeň učiněné blaho

Balkónové rostliny

Květiny v truhlících už zakořenily a začínají kvést. Pravidelně je přihnojujeme, kontrolujeme zdravotní stav (mšice) a odstraňujeme odkvetlé květy.

Zeleninové záhony

Zelenina dá na zahradě nejvíc práce; kypříme a zbavujeme záhony plevele a začínáme sklízet hrášek, salát a kedlubny. Začátkem měsíce vysazujeme kadeřávek, pozdní odrůdy zelí a kapusty a modré pozdní kedlubny. Na záhon vyséváme fazole, kukuřici cukrovou, hrášek a postupně kopr. Okopáváme a plejeme cibuli, protrháváme mrkev, petržel a pastinák a jednotíme červenou řepu. U květáku zalamujeme růžice. Vyvazujeme rajčata k opoře, tyčková necháme na jeden výhon, vyštipujeme zálistky. Jakmile rajčata začnou nasazovat plody, přihnojíme je. Melouny, papriky a okurky mělce koření, takže raději plevel vytrháváme a kypříme velmi opatrně, abychom kořeny nepoškodili. Začínáme preventivně stříkat proti plísni okurkové (Aliette, Bravo 500, Dithane DG), plísni bramborové na rajčatech (Acrobat MZ, Bravo 500, Curzate SM) a septorióze rajčat (Rovral Flo).

Nezapomeneme se postarat o rododendrony. Odkvetlé květy vyštípneme, aby keř nezaložil na semena a příští rok zase bohatě kvetl. Foto: Irena Forejtová

Na vinici

Je nejvyšší čas na podlom- odstranění neplodných letorostů. Odstraníme výhony, které keř zahušťují a v dolní části keře si ponecháme jen „zálohu“ pro příští rok na vytvoření zásobních čípků. Ostatní letorosty chráníme před vylomením vyvázáním k opoře. V průběhu června také révu ošetříme proti padlí a peronospoře nejlépe přípravky Discus, Hattrick nebo Quardis, které působí proti oběma chorobám.

Po sklizni záhon prokypříme a pohnojíme – jahodník v červnu zakládá květy pro příští rok

Ovocné stromy a jahody

V době květu je třeba jahodník hodně zalít, což platí v období delšího sucha. Včas podkládáme plody proti hnilobě, jahody sklízíme 3x týdně. Po sklizni záhon prokypříme a pohnojíme – jahodník v červnu zakládá květy pro příští rok. Keře bobulovin před sklizní okopeme a vyplejeme a připravíme se postřikem přípravky Rubigan 12 EC, Bayleton 25 WP, Nimrod 25 EC na prevenci proti americkému padlí. U jádrovin začínáme s letním řezem a současně odstraníme konkurenční výhony a výhony rostoucí dovnitř. Likvidujeme letorosty napadené padlím a stříkáme přípravky Anvil 5 SC, Rubigan 12 EC, Topas C 50 WP i proti strupovitosti.

Okrasná část zahrady

Intenzivně sečeme trávníky a zaléváme nové výsadby. Sklízíme cibule a hlízy drobných cibulnatých a hlíznatých květin. Plejeme a prokypříme záhony i skalku. Odřezáváme odkvetlé výhony růží a nezapomeneme se postarat o rododendrony. Odkvetlé květy vyštípneme, aby keř nezaložil na semena a příští rok zase bohatě kvetl.
ab
ab
ab
ab
ab