Kategorie

Perte bez chemie s mýdlovými ořechy

Co jsou to mýdlové ořechy? Mýdlové ořechy jsou plody stromu Sapindus mukorossi , které se používají již od pradávna jako rostlinný prací prostředek zejména v Indii. Ořechy obsahují přírodní saponin, který má podobné účinky jako mýdlo. Při kontaktu s vodou se vytvoří mýdlová pěna. Mýdlové ořechy jsou biologickým pracím prostředkem. Jsou zejména vhodné pro alergiky, a také pro osoby, které trpí kožními chorobami. Je to výborná alternativa pracího prášku. Mýdlové ořechy jsou naprosto šetrné k pokožce, protože neobsahují žádné chemikálie, rozpouštědla, vonné a konzervačních látky, tak jako klasické prací prášky.

Jak se mýdlové ořechy používají?

Mýdlový ořech se vkládá do pračky přímo mezi prádlo v látkových sáčcích, které jsou přibaleny k balení mýdlových ořechů. Látkový sáček zabrání ořechům, aby se smísily s prádlem. Mýdlový ořech je, pachově neutrální, změkčuje prádlo přirozeným způsobem, proto není nutná aviváž. Pokud jste zvyklí na provoněné prádlo, přidejte vonnou esenci.

Kolik ořechů je potřeba na jedno praní?

Množství mýdlových ořechů je ovlivněno tvrdostí vody ve vaší domácnosti, a také teplotou, ve které perete. Jestliže budete prát při teplotě 30-40°C v měkké vodě, postačí 3 půlky mýdlových ořechů, pokud máte tvrdou vodu, přidejte navíc 1 půlku mýdlového ořechu. Při teplotě 60-90 °C    je potřeba do pračky vložit 5 těchto půlek ořechů, jestliže je vaše voda měkká, v tvrdé vodě pereme s 6-8 ořechy. Jestliže perete při nízkých teplotách do 50 °C , je možné použít stejný balíček mýdlových ořechů znovu pro další praní.  Ale pouze v tom případě, že ořechy nevyschly. Po vyprání vyschlé ořechy vyjměte ze sáčku, ten uchovejte pro další praní. Zbytky vyschlých ořechů můžete využít např. do kompostu nebo je zlikvidujte jako biologický odpad.

Ořech je vhodný pro všechny druhy praní

Mýdlový ořech je vhodný jak pro praní v pračce, tak pro ruční praní. Dále je možné je využít pro mytí nádobí, v podstatě všude tam, kde používáte saponáty. Jestliže je vaše prádlo hodně znečištěné, doporučuje se přidat do praní lžíce soli. Tato biologická varianta  je vhodná spíše pro barevné prádlo. Bílé prádlo se nedoporučuje prát s mýdlovými ořechy. Ořechy jsou šetrné k vlně i  hedvábí. Z mýdlových ořechů je možné připravit mýdlový roztok. Do 1 litru studené vody vložte 10-15 ořechů a přiveďte k varu. Poté je nutné roztok nechat vychladnout a scedit. Roztok je možné využít na mytí podlah, koupelen, ale také na mytí vlasů. Dále je možné koncentrát využít jako postřik pro pokojové rostliny. Saponiny odpuzují hmyz a jiné škůdce.

S ořechy lze ušetřit, aneb pereme levněji

Jestliže máte čtyřčlennou rodinu a perete 3 pračky týdně, pak vám vystačí 1 kg sáčku mýdlových ořechu přibližně na 10-12 měsíců. 1 kg mýdlových ořechů stojí 264 Kč. Výdaje za běžný prací prostředek tedy až čtyřnásobně snížíte.
Nevěříte? Vyzkoušejte testovací sadu mýdlových ořechů za pouhých 20 Kč.
Zaujaly vás mýdlové ořechy? zakoupit je můžete v tomto e-shopu
ab
ab
ab
ab
ab