Kategorie

Penthouse: místo pro bydlení i snění

Nízké vilové domy s penthousy v malebné krajině na okraji Prahy lákají originální architekturou. Jednoduché kubické tvary, velká okna, promyšlené bytové dispozice, propojení moderního interiéru s přírodním exteriérem. Nová Liboc je opravdu nová.
 

Propojit staré s novým

S ambicemi vytvořit novou městskou čtvrť, skutečný domov s veškerou občanskou vybaveností a možnostmi trávit volný čas v přírodě, u rybníka a lesů, přicházejí architekti v rezidenčním areálu Nová Liboc. Respektují skutečnost, že Stará Liboc je čtvrtí ponejvíce nízké vilové zástavby, vycházejí z historie místa, které se táhne až k bájnému vypravěči     Václavu Hájkovi z Libočan a zasazují moderní komplex třinácti budov v těsné blízkosti centra Liboci, u kostela svatého Šebestiána, opravdu mistrně.
 
Kostel se sice v původní podobě nezachoval, byl několikrát přestavěn a v jeho dnešní podobě lze rozeznat předcházející stavební slohy, počínaje románským, nicméně na moderní zástavbu plynule a přirozeně navazuje. O svém projektu architekti Jaroslav Koza a Jaroslav Kostka říkají: „Nejde v žádném případě o modernu za každou cenu. Snažili jsme se novou výstavbu začlenit do krajina tak, aby měly domy svůj výraz i půvab. Chceme navázat, byť v moderním duchu na zástavbu prvorepublikovou, a to tím způsobem, že jsem navrhli nadčasové ztvárnění…“
 

Důraz na trvalé hodnoty

Podle slov architektů nemá být Nová Liboc čtvrtí architektonických výstřelků, ale dílem trvalé hodnoty. Dokazují to na devíti bytových domech a čtyřech viladomech, na 184 moderně řešených bytech v široké škále dispozic i velikostí, přičemž mezi jednotlivými domy jsou plochy s trávníky a listnatými stromy. Své místo tu mají přirozeně i dětská hřiště. Spojovací cesty pro pěší turisty jsou navrženy v přírodní „mlatové“ konstrukci zasazené mezi volné trávníkové plochy a zeleň.
 
„Na břehu Libockého rybníka byl kdysi ovocný sad a dodnes jsou tu kvalitní staré stromy. Důležitá byla pro nás byla také spolupráce s krajinářem – zahradním architektem na tom, aby Nová Liboc nebyla násilným krajinotvorným prvkem, ale aby se stala přirozenou a nenásilnou součástí okolní přírody,“ dodávají architekti k projektu nové rezidentní čtvrti, kterou staví developerská společnost ING Real Estate, která má zkušenosti s takovými stavbami jako je Zlatý Anděl či Tančící dům.
 

Místo pro bydlení i snění

Mimořádná jsou nejen dispoziční řešení bytů a zasazení do malebného místa nedaleko Libockého rybníka, u proslulé obory Hvězda či vodní nádrže Džbán v rozlehlé přírodní rezervaci Divoká Šárka, ale také to, že na střechách domů vznikají takzvané penthousy. Jde o rodinné domy 4 až 5 + kk, které budou mít střešní terasu s výhledem na zmíněné lokality. „Zatímco fasáda bytových domů bude z probarevné omítky a podnoží ozdobí barevné betonové sokly, penthausy budou z titanzinkového materiálu ve speciální úpravě, jež zaručí, že nezmění do budoucna barevný odstín,“ vysvětlil pro média architekt Koza.
 
Podstatnou informací pro nové obyvatele rezidenční čtvrti je také to, že ani do centra města Nové Liboci to nebudou mít daleko. Stanice metra B Zličín je opravdu nadosah, tramvají nebo autobusem dorazí také na „áčko“ Dejvická. Neméně významný je i opačný směr, který umožňuje snadné spojení s ruzyňským letištěm a pražským okruhem. Ten je hlavní komunikací zajišťující výjezd ke všem důležitým pražským výpadovkám.
 
ab
ab
ab
ab
ab