Kategorie

Pečujte o svůj trávník i na podzim!

Pečujte o svůj trávník i na podzim!

Je váš trávník připraven na příchod zimy?

Mohlo by se zdát, že podzim je ročním obdobím, kdy mohou starostliví zahrádkáři na svůj rajon alespoň na chvíli zapomenou. Opak je ale pravdou - právě na podzim je vhodné poskytnout trávníku patřičnou péči, aby přes zimu zůstal zdravý a mohl vás na jaře zase těšit. Jak o svůj zelený koberec můžete na podzim správně pečovat? Není to žádná věda!

Je docela možné, že za uplynulou sezónu - zejména pak v létě - si váš trávník zažil své. Vlivem počasí, nedokonalého kropení, domácích mazlíčků nebo prostého každodenního používání se tak mohlo stát, že se porost na určitých místech prošlapal či vyschl. Takovou situaci lze vyřešit tzv. dosetím - tedy zanesením nových travných semen (substrátu) do nezarostlých míst.

Při dosívání vždy dbejte na to, aby příslušná část půdy byla zbavena uschlých zbytků stébel nebo jiných překážek, které by mohly růst nové trávy znesnadnit. Podobně jako při osívání záhonku zeleninou, i v případě prostého trávníku se vyplatí půdu předem nakypřit, ať už hráběmi či speciálními zahradnickými nástroji. K osetí je na trhu na výběr z mnoha typů trav - zvolte proto vždy především podle toho, jak odolný má porost nakonec být.

Přirozeným prvkem péče o trávník je rovněž hnojení. Na podzim ale doporučujeme použít speciální - podzimní - hnojiva, která mimo výživy dodají rostlinám také potřebnou odolnost pro přečkání zimy.

Zejména ve výše položených oblastech je častým problémem domácích zahrad přílišné prorůstání mechem. Jeho odstranění za pomocí hrábí může být dost neúčinné - proto se dnes používá jejich speciální provedení s přívlastkem “vertikulační”. Pro obtížnější terény či rozlehlejší pozemky pak doporučujeme použít přímo vertikulátor - tedy stroj podobný klasické sekačce.

Vertikulací se z trávníku odstraní i odumřelá těla rostlin a další částice, které svojí přítomností jinak brání trávě správně dýchat. Nezapomeňte zahrádku také pravidelně zbavovat spadaného listí a v případě potřeby jej i na podzim poséct. Odměnou vám pak už zjara bude zdravý, odolný, ale hlavně skvěle vypadající trávník!

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab