Nejeden majitel krásného, svěže zeleného trávníku je na něj poprávu pyšný. Zelený koberec je nejen pastvou pro oči, ale také velice příjemným místem pro hry nebo relaxaci. Co všechno je třeba pro kvalitní pažit udělat, to se dozvíte v tomto článku.
Péče o trávník není nikterak náročná, ale vyžaduje dostatek času a hlavně znalost jednotlivých činností. Základem je sekání vzrostlé trávy. K této činnosti se nejlépe hodí elektrická nebo benzinová sekačka, pro větší plochy jsou vhodnější sekací traktory. Pro sekání trávy na špatně dostupných místech se hodí ruční vyžínač nebo strunová sekačka, která nahrazuje srp nebo nůžky a manipulace s ní je velmi jednoduchá. Speciálním typem je sekačka vřetenová, která pracuje na čistě manuální pohon a užívá se k úpravě rovných okrasných trávníků.
Na velikosti trávníku závisí výběr vhodné sekačky
Větší rekonstrukce, koupě družstevního bytu nebo dokonce domu, to vše vyřeší úvěr Horizont. Kromě možnosti dlouhodobého splácení se také dostanete na přijatelnou měsíční splátku. Více se dozvíte
zde
Sečení
Výška trávy po sečení by se měla pohybovat v rozmezí 4 – 6 cm, u ozdobných trávníků 2 – 4 cm. Sečení by se mělo provádět pokaždé, když tráva povyroste o 4 – 5 cm, v hlavním vegetačním období dvakrát týdně, po zbytek aktivní sezóny jednou za týden, a to pokaždé na stejnou výšku. Pokud je vaše sekačka vybavena sběrným košem, je vhodné sekat častěji. V obdobích sucha by měla tráva zůstávat o 1,5 cm vyšší než obvykle, aby nedocházelo k vysychání půdy.
I trávník chce dýchat
Kromě sekání trávníku je nezbytnou součástí péče o něj i jeho provzdušňování neboli vertikutace. Probíhá tak, že speciální nástroj – vertikutátor (z anglického vertical cut) svými noži prořezává trávník a tím dochází k pročištění trávníku od plevele, mechu a špatně shrabané trávy. Zlepší se tak přísun kyslíku, vody a živin do půdy, ke kořenům, a podpoří se růst trávy. Po vertikutaci je proto vhodné trávník pohnojit. Pokud používáte sekačku se sběrným košem, stačí vertikutovat jednou za rok, v opačném případě je vhodné opakovat provzdušňování dvakrát ročně (na jaře a na podzim). Zbytky trávníku (plevele, mechy, trávu), které vertikutátor "vyhrabe", můžete stejně jako posekanou trávu kompostovat. Vzhledem k tomu, že vertikutaci neprovádíme často, je vhodné si zařízení půjčit. Cena za vypůjčení se pohybuje od 500 Kč/den.
Provzdušnění trávníku nejlépe zvládne kvalitní vertikutátor
Kvalitní travní koberec
Důležité je také doplňování živin. Trávník je totiž při svém růstu odčerpává z půdy a v důsledku jejich nedostatku chřadne - šíří se plevel či mech. Hnojení bychom měli rozložit do tří fází – první brzy na jaře, druhé zkraje léta a třetí na konci léta nebo na podzim. Speciální hnojiva jsou k dostání všude, kde se prodávají zahradnické potřeby a měla by mít vysoký obsah dusíku, protože tuto látku trávník nejvíce potřebuje. Společně s hnojením se také můžete zaměřit na odstraňování plevele a mechů, nejlépe pomocí postřiku proti mechu a plevelu. Poslední činností, na kterou byste neměli zapomenout zejména v horkých letních měsících, je zavlažování. Trávník si stejně jako vy zaslouží osvěžení - kropit by se měl alespoň dvakrát týdně. Dejte však pozor na to, aby na trávníku nestála voda. Příliš vláhy jeho růstu spíše škodí. Nakonec ještě nahlédněte do kalendáře péče o zahradu, který vám pomůže s naplánováním všech zmíněných činností.