Kategorie

Péče o trávník

Péče o trávník
Zřejmě nikdo z nás si nedokáže představit zahradu bez trávníku. Můžeme mít sebevíc krásných architektonických prvků, okrasnou výsadbu, přesto zahrada bez trávníku jako kdyby nebyla. Trávník je důležitým prvkem mezi jednotlivými chloubami naší zahrady, plní totiž estetickou funkci. Jaké platí zásady při jarní péči o trávník? Jaká půda je pro něj nejvhodnější? Kdy ho sekáme? Jak ho hnojit? Na to všechno vám odpovíme v následujícím článku.

Dokonalý trávník

Jednoduše řečeno, trávník musí vypadat. Měl by být souvislý, neměl by být přerušován další, pozdější výsadbou. Mohl by vypadat jako zelený koberec na umělém golfovém hřišti. Dřeviny, které naši zahradu zkrášlí, by měly být vysázeny po obvodě trávníku.

Jak pečovat o trávník?

Vezměme péči o trávník od samého počátku. Nejprve je potřeba vybrat ten správný. Na čem závisí kvalita trávníku? Určitě na složení půdy naší zahrady, na možnostech oslunění dané plochy, také na možnostech zavlažování a samozřejmě na údržbě.

Kdy trávník vyséváme?

Vyséváme jej buď v květnu, nebo na podzim, a to v září. Před samotnou výsadbou je z půdy třeba odstranit veškerý plevel i kameny a je dobré půdu prohnojit. Za účinný je považován tzv. křížový výsev, nejprve jedním a poté kolmo druhým směrem. Po osetí se travní semeno jemně zahrábne do půdy, případně je lze zakrýt tenkou vrstvou trávníkového substrátu.

Jak o trávník pečovat?

Na jaře platí zásada sekat, sekat a sekat. Pravidelné sekání dodává trávníku pěkný vzhled a také jej zbavuje plevele.

Hnojit

Hnojení dodává do půdy živiny. Nejvíce živin je třeba dodat od dubna do července, to je období největšího růstu. Přihnojujeme na vlhkou půdu, pokud je potřeba, trávník zalijeme. Hnojíme každých 6 – 7 týdnů v dávce přibližně 20 g plného minerálního hnojiva (např. NPK) na metr čtvereční.

Zalévat

Při horkých dnech, vysokých teplotách, je zalévání účinné nejen pro růst, ale chrání trávník proti poškození. Zaléváme raději méně často, zato důkladněji. Příliš udusaný povrch před zálivkou prokypříme buď rycími vidlemi nebo travním provzdušňovačem (vertikutátorem).

ab
ab
ab
ab
ab