Kategorie

Patříme mezi deset investorsky nejatraktivnějších zemí světa

Podle průzkumu Ernst & Young se Česká republika opět udržela mezi deseti nejatraktivnějšími zeměmi světa pro přímé zahraniční investice, s Brazílií se dělíme o 9. a 10. místo. Na prvním místě je Čína, která výrazně předběhla druhé USA. V evropském srovnání si Česko vede ještě lépe: na žebříčku zvažovaných budoucích projektů je na 3. místě. V rámci Evropy se ČR podařil získat čtvrtý nejvyšší počet pracovních míst.
Výsledky již pátého průzkumu atraktivity Evropy pro zahraniční investice vycházejí z údajů o investicích realizovaných v roce 2006, studie zároveň zprostředkovává názory 809 světových investorů. Nejatraktivnější zemí je podle nich nově Čína (48 %), následovaná USA (33 %) a Indií (26 %). Českou republiku považuje za atraktivní 7 % respondentů, což je jen o procento méně než předcházející rok. Z regionů si své prvenství udržela západní Evropa. Spolu s východní Evropou si nicméně oproti loňskému roku v atraktivitě shodně pohoršily o 13 %, které jim "sebrali" jejich největší přímí konkurenti, Čína a Indie. Ani jedna z těchto zemí však ještě nesplňuje požadavky investorů na projekty s vysokou přidanou hodnotou.

Ambice střední a východní Evropy

Respondenti průzkumu vkládají největší naděje do střední a východní Evropy: téměř tři čtvrtiny (71 %) z nich věří, že tento region bude v budoucnu pro investice ještě atraktivnější a polovina plánuje investovat v rozšířené EU. V rámci Evropy se zájem investorů přesunuje na východ. Důsledkem toho je, že z první desítky nejatraktivnějších zemí vypadly Francie a Španělsko. Své postavení si nicméně stále drží Německo a Velká Británie. "Česká republika může i v budoucnu z tohoto trendu těžit," dodává Richard Singer, obchodní ředitel Ernst & Young v ČR.

ČR na třetím místě v Evropě

V Evropě by si Českou republiku jako destinaci zvolilo 13% investorů, přednost by dali jen Německu (20 %) a Polsku (18 %). A to i přesto, že střední a východní Evropa postupně přichází o své renomé regionu s nízkými mzdovými náklady. Pro investory je však z hlediska budoucích projektů stále zajímavější než západní.

Získání investičních projektů

Česká republika dokázala přilákat 3,2 % všech projektů realizovaných v Evropě, což ji řadí na deváté místo, o které se dělí se Švédskem, v loňském roce jí patřila sedmá příčka. V Evropě stále vede Velká Británie, jejíž náskok před druhou Francií se zvyšuje. V Británii byla v loňském roce uskutečněna téměř pětina (19,4 %) z celkového počtu evropských investičních projektů, Francie jich přilákala 16 %. Slovensko z první patnáctky vypadlo.

Další informace o ČR:

  • V Evropě Česko dokázalo získat čtvrtý nejvyšší počet pracovních míst (17 369), předstihlo jej pouze Polsko, Británie a Francie.
  • Republika získala 6. místo na žebříčku atraktivity světových lokalit pro umístění výrobního závodu.
  • ČR v evropském srovnání také stále patří mezi země s nejvyšším podílem investic do automobilového průmyslu (3. místo).
  • Více než polovina (58%) zahraničních investic směřovala do automobilového sektoru.
  • Nejvíc projektů proudí do Česka z Německa, USA a Japonska; objemem investovaných prostředků jsou ale Japonci druzí, hned za Německem.
ab
ab
ab
ab
ab