Kategorie

Papírový nábytek

Nábytek z papíru není žádnou horkou novinkou. Jeho nejznámějším představitelem u nás je asi stavebnicový systém Rollpa, papírové trubice a police různých velikostí i dezénů, navzájem pospojované plastovými prvky podle profesionálního návrhu nebo jen fantazie majitele.
 

Do kanceláře i domů

Papírový nábytek v žádném případě nenahradí tradiční nábytek dřevěný nebo plast a nepovažujeme ho rozhodně za stálý a vysoce odolný, pravdou ale je, že v běžných podmínkách nám může bez úhony sloužit mnoho let. Papírová stavebnice je lehká a vysoce variabilní, sestavy jsou však  bytelné a spolehlivé. Snadnost montáže, množství barevných i prostorových variací a finanční dostupnost ho předurčují k rychlému zařízení jakékoli místnosti. Pokud jde o vzhled, základem je karton s režným povrchem, volit však lze i z komponent lakovaných či potažených fólií. Lze z něj sestavit doplňkové vybavení kanceláře, jako jsou policové systémy, květinové stolky, lehké kontejnery k psacímu stolu a podobně. Vše lze podle potřeby doplnit uzavřenými krabicemi, zásuvkami, šanony, pořadači nebo systémy na archivaci spisů, jejichž rozměry odpovídají velikosti jednotlivých dokumentů. Velmi praktický je do dětského pokoje, kde ho lze postupně sestavovat podle toho, jak dítě roste a mění se jeho nároky a potřeby. Ocení ho však i teenageři, kteří si díky němu mohou vybavit pokoj přesně podle svých představ a vkusu. Vymýšlení variant a sestavování tohoto systému může být hrou a zábavou a podílet se na něm může celá rodina.

Byt z papíru

Z tvrzeného kartonu se vyrábí i zařizovací předměty a sestavy, které se již vzhledem  velmi blíží klasickému nábytku, a to, že je z papíru, náhodný pozorovatel nemusí vůbec poznat. Tak je možné koupit křesla, pohovky, konferenční stolky, dokonce i stoly jídelní, postele či skříně, tímto nábytkem lze zařídit obývací pokoj, vstupní halu, ale i ložnici či šatnu. Ideální je i pro vybavení pracovních koutů v domácnosti, zvláště pokud se jedná o takzvané „čisté“ profese, navíc s uměleckým citem, tedy návrháře, švadleny, fotografy, výtvarníky. Při zařizování se pak nemusíme bát odvážnějších detailů a výraznějších barev, doplňky či díly sestavy lze po čase zkombinovat s novými kousky nebo část z nich vyměnit za jiné a výsledkem může být i velmi výrazná změna. To vše bez zásadních zásahů do vybavení a bez velkých finančních nároků.

Škatule, hýbejte se!

Velmi praktické jsou také deskové konstrukce větších rozměrů, kterými lze rozdělit interiér, vytvořit lehké, ale stabilní přepážky a stěny, posuvným panelem je  možné uzavřít výklenky v bytě a podobně, to vše v různých barvách i povrchových úpravách. Příčky oddělí pracovnu od obývacího pokoje, z jednoho velkého dětského pokoje vytvoří dva menší. Jejich součástí mohou být úložné prostory, regály pro vystavení uměleckých předmětů, reklamní boxy a podobně, různě kombinovat lze i otevřené nebo uzavřené oddíly, stěna může být také částečně transparentní. Jde o stavebnici, je tedy snadné příčku postavit i demontovat či upravovat. Samotná konstrukce je vhodná i pro zvukovou či tepelnou izolaci oddělených bytových částí. Tyto příčkové systémy jsou vhodné do bytů, kanceláří i veřejných prostor, jestliže zvolíme voděodolný materiál, lze je použít i na lehké stavby v exteriéru.

Doplňky z papíru

Při zařizování interiéru papírovým nábytkem nesmíme zapomínat ani na doplňky. Moderní jsou dnes opět lustry a lampy z rýžového papíru. Ten může být hladký či vrapovaný a také režný, bílý či s barevnou úpravou. Mnozí jistě ocení možnost vyzdobit si bílý lustr podle svého vkusu. Jako svítidlo však můžeme použít i upravený lampión, výzdobu místnosti zajímavě oživí také jiné předměty z papíru, například pod stropem zavěšený papírový drak, drhaný závěs z režných papírových provázků, který lze použít nejen k optickému oddělení části místnosti, ale také jako záclonu a podobně.

Hezký a ekologický

Kartonový nábytek se vyrábí z recyklovaného papíru a jeho velkou předností je nízká cena, vhodný je tedy například na dočasné zařízení podnájmu, studentského pokoje či prvního společného bydlení. Ani když už ho nepotřebujeme si nemusíme dělat hlavu s jeho likvidací. Stačí ho odnést do kontejneru na tříděný papírový odpad. Jeho výroba i likvidace je ekologická, nespornou předností systému je tedy kromě finanční dostupnosti i šetrnost k životnímu prostředí.

 
ab
ab
ab
ab
ab