Kategorie

Ozeleněné střechy: Skvělá kniha pro všechny příznivce ekologického bydlení

Nakladatelství Grada uvádí na knižní trh další zajímavou publikaci, která reaguje na nový rozmach ozeleňování střech. Tuto obsáhlou knihu můžeme všem zájemcům vřele doporučit.
 

Zelené střechy nejsou žádnou novinkou

Autorky tuto knihu nepojaly pouze jako praktickou příčku, neopomněly zajímavý historický exkurz.  V knize se dočtete, že ozeleňování střech má za sebou už velmi dlouhou historii.  Nejedná se tedy o žádný nový moderní trend. Jen hlavní účel byl dříve trochu jiný. Určitě vás ale překvapí, kde všude archeologové vegetaci na střechách pomocí vykopávek doložili. Pokud se chcete dozvědět o vývoji zelených střech, o tom, kde všude se vyskytovaly od počátků až po současnost, můžete od této knihy očekávat stručný, cca desetistránkový přehled.
 

Český exkurz

Kniha Ozeleněné střechy nabízí svým českým čtenářům také kratší kapitolku o vývoji zelených střech na českém území. Opět jsou některá fakta velmi překvapující – nebo víte, kde je u nás nejstarší střešní zahrada??
 

Význam ozeleněných střech

Další teoretická kapitola se zaobírá především tím, jaký vliv má vegetace na střechách městských domů na životní prostředí, jak moc zlepšuje kvalitu ovzduší. Nad zelenou střechou by rozhodně mohli uvažovat obyvatelé prašných měst či měst, které nejsou příliš bohaté na parky, stromy apod. Věděli jste, že v obci, která má více zelených střech, může být sníženo riziko záplav? Nebo že ozeleněná střecha ochraňuje užité stavební materiály a prodlužuje tak jejich životnost?
 
Určitě si přečtěte: Zelené střechy lákají
 
 
 

Plusy i minusy

Přestože v knize najdeme mnohem více výhod zelených střech než nevýhod, rozhodně nemůžeme říci, že by kniha Ozeleněné střechy byla knihou propagační. Autorky obsáhle, ale zároveň i stručně a jasně popisují veškeré přímé vlivy, které jsou se zelenými střechami spjaty. Čtenáře upozorňují i nato, že taková zelená střecha znamená také mnoho práce. Je třeba počítat s odpadem a také s tím, že o zelenou střechu je třeba se řádně starat (zálivka, hnojení atd.)

 

Přejděme k praktickým faktům

Podstatná část knihy podává praktické informace, které by měl jistě znát každý zájemce o zelenou střechu či její vlastník.  Je hned několik typů ozelenění, které jsou na střechy vhodné. Různé typy samozřejmě vyžadují jiné podmínky. Důležitý je samozřejmě také typ střechy. Dozvíte se vše o zavlažování, údržbě, vlivu ozelenění na konstrukci a funkci střechy a mnoho dalšího...
 

Užitečné přílohy

Součástí knihy je značné množství příloh – především tabulek a fotografií.  Z tabulek můžete vyčíst kupříkladu finanční náklady na zelené střechy, velká část vás ale seznamuje s vhodnými rostlinami, které můžete na střeše vysadit.  Velmi praktický je i slovník s užitými termíny či seznam zákonů a vyhlášek, které mají co dočinění se zelenými střechami.

 

Resumé

O knize Ozeleněné střechy můžeme říci, že kromě několika zajímavostí podává mnoho užitečných informací a rad pro ty, kteří o založení zelené střechy uvažují. Velikou předností knihy je to, že je velmi přehledná. Texty a odborná schémata jsou doplňovány barevnými i černobílými fotkami. Pokud byste si knihu rádi objednali přes internet a neměli jste šanci do ní nahlédnout, nemějte obavy. Rozhodně se nejedná o pouhou fotografickou dokumentaci, kterou by doplňovaly krátké texty. Rozvržení je tak akorát – fotografií není ani moc ani málo, odborného textu je skutečně dostatek.
 

Knihu Ozeleněné střechy vydalo nakladatelství GRADA v roce 2009.

Autorkami jsou Barbora Čermáková a Radka Mužíková.

Foto, info: www.grada.cz
 archiv redakce Světa bydlení (z výstavy Zelená architektura)
ab
ab
ab
ab
ab