Kategorie

Ozdobné věncové lišty v kuchyni

Ozdobné lišty nejsou v kuchyni nijak zvlášť výrazným prvkem. Je to ale jeden z těch detailů, kterých si možná okamžitě ani nevšimneme, přesto je ale vnímáme a jako takové dotvářejí celkový estetický dojem z celé kuchyňské sestavy. K různým stylům kuchyní samozřejmě přísluší různé typy ozdobných lišt.
Skutečně je vhodné použít příslušnou lištu podle stylu kuchyně. Nevhodnou kombinací bychom nadělali více škody než parády. Věncové lišty se používají jako ukončení horních skříněk. Buď se použijí nahoře i dole, a to v rustikálním stylu třeba i v různých profilech, nebo pouze nahoře. Skříňka osazená lištou pouze na spodní hraně by nevypadala dobře. Lišty můžeme buď ponechat ve stejném barevném provedení jako je kuchyň, nebo použít krémové či pastelové barvy. Pokud by s vámi někdy prodejce nábytku mluvil o tzv. granci, jedná se rovněž o klasickou věncovou lištu.

Rustikální věncové lišty bývají vysoké a výrazné

Rustikální lišty

Tyto lišty jsou zpravidla vysoké s výrazným profilem i vyřezáváním. Ctí charakter kuchyně, jsou zdobné a mohou být i poměrně výrazné. Na spodní hraně skříňky se zpravidla používá lišta typově podobná, se stejným motivem, ale menší a drobnější. Na horní hraně lišta tvoří významný věnec, který kopíruje obrys kuchyně. Za takovéto vysoké lišty je možné schovat například i ploché nízké potrubí odvodu par od digestoře nebo trafo světel.

Design lišty by měl korespondovat s celkovým designem kuchyně

Moderní lišty

V opravdu moderních kuchyních se s ozdobnými lištami mnohdy ani nesetkáme. Maximálně ještě s jednoduchou hranatou lištou, tedy spíš vyšší policí posazenou na horní skříňce. U kuchyní moderních, ale spadajících spíše do "středního proudu", se často používají lišty lehce zakulacené, které jednoduše opticky skříňku orámují a nahoře i dole ukončí. Tyto lišty bývají nižší a jsou často provedeny ve stejném dekoru jako celá kuchyň. Zajímavě vypadá, když například v olšové kuchyni máme nějaké prvky ve vanilkové barvě a použijeme do ní i vanilkové ozdobné lišty.
ab
ab
ab
ab
ab