Kdo by nechtěl útulný a voňavý domov. Stále častěji se v domácnostech používají různé osvěžovače vzduchu. Ty by se ale měly nazývat spíš "traviči vzduchu". Co díky "osvěžovačům" dýcháme?
Možná vás napadlo, co všechno v "osvěženém" vzduchu vlastně dýcháte, ale pak jste nad tím mávli rukou s tím, že když to voní, tak to nemůže být moc škodlivé. Opak je ale pravdou. Podle mnoha testu obsahují chemické osvěžovače vzduchu celou řadu škodlivých látek.
Z karcinogenních látek se v chemických osvěžovačích často vyskytuje benzen a formaldehyd, který již v malých koncentracích způsobuje bolest hlavy a vyvolává potíže s dýcháním. Obdobné účinky má i toluen, který bývá v osvěžovačích rovněž přítomen. Těkavé kapaliny xylen a styren mají vedle dráždění dýchacích cest negativní dopad i na funkci jater. Xylenové pižmo, které se nejen v osvěžovačích používá jako aromatická látka, se akumuluje v živých organismech a je v podezření z ovlivňování hormonálního cyklu a tedy i potížemi s reprodukcí.
Ptáte se, jak ale udržet bez oblíbených osvěžovačů váš domov voňavý a čistý? V první řadě je dobré se zamyslet nad tím, zda jsou vůbec potřeba! Někdy stačí jen otevřené okno či spuštěný ventilátor, aby se vzduch v místnosti zbavil nepříjemných pachů. Pokud se ale přesto nechcete vzdát vůně, možnosti tu jsou.
Článek z kategorie: Archiv
Osvěžovače vzduchu raději vyhoďte, jsou jedovaté
310