Kategorie

Osvěžovače vzduchu raději vyhoďte, jsou jedovaté

Kdo by nechtěl útulný a voňavý domov. Stále častěji se v domácnostech používají různé osvěžovače vzduchu. Ty by se ale měly nazývat spíš "traviči vzduchu". Co díky "osvěžovačům" dýcháme?
Možná vás napadlo, co všechno v "osvěženém" vzduchu vlastně dýcháte, ale pak jste nad tím mávli rukou s tím, že když to voní, tak to nemůže být moc škodlivé. Opak je ale pravdou. Podle mnoha testu obsahují chemické osvěžovače vzduchu celou řadu škodlivých látek. Z karcinogenních látek se v chemických osvěžovačích často vyskytuje benzen a formaldehyd, který již v malých koncentracích způsobuje bolest hlavy a vyvolává potíže s dýcháním. Obdobné účinky má i toluen, který bývá v osvěžovačích rovněž přítomen. Těkavé kapaliny xylen a styren mají vedle dráždění dýchacích cest negativní dopad i na funkci jater. Xylenové pižmo, které se nejen v osvěžovačích používá jako aromatická látka, se akumuluje v živých organismech a je v podezření z ovlivňování hormonálního cyklu a tedy i potížemi s reprodukcí. Ptáte se, jak ale udržet bez oblíbených osvěžovačů váš domov voňavý a čistý? V první řadě je dobré se zamyslet nad tím, zda jsou vůbec potřeba! Někdy stačí jen otevřené okno či spuštěný ventilátor, aby se vzduch v místnosti zbavil nepříjemných pachů. Pokud se ale přesto nechcete vzdát vůně, možnosti tu jsou.

Vonné tyčinky: Lepší varianta, ale stále nic moc

Na trhu seženete celou řadu tu příjemně tu až vtíravě vonících vonných tyčinek. Nedílně patří k orientální kultuře a místnost skutečně mohou svou vůní zpříjemnit. I při spalování vonných tyčinek ale vniká oxid uhelnatý i aromatické polycyklické uhlovodíky. Vyhněte se proto dobarvovaným vonným tyčinkám, které obsahují více chemikálií, zkuste preferovat spíš přírodní produkty a používejte je pouze ve větších a dobře větratelných místnostech. Tabu by pro vonné tyčinky měla být ložnice.

Eterické oleje: Nejlepší volba

Jednoznačným plusem vonných rostlinných olejů jsou léčivé účinky, které se využívají v aromaterapii. Příjemné provonění prostoru tak může být spojeno s užitečným působením rostlinných silic. Při výběru je třeba dávat si pozor na to, zda se skutečně jedná o 100% přírodní oleje a ne syntetické náhražky. Dobrým vodítkem je latinský název rostliny, místo původu či informace o bio kvalitě uvedená na etiketě. Olej navíc nemusíte dávat do aromalampy, ale prostě jej nechte volně vonět v místnosti. Nejjednodušší možností je nakapat olej na nějaký předmět, vhodné je zejména dřevo či porézní keramika, kdy dochází k pozvolnému uvolňování vůně. Větší efekt má použití tzv. provensálských difuzérů. K pronikání éterického oleje do vzduchu dochází prostřednictvím dřevěné kuličky upevněné na dřevěné tyčince, která je zapíchnutá v lahvičce s olejem. Zdroj obrázků: 123rf.com
ab
ab
ab
ab
ab