Kategorie

Osvětlení zahrady je praktické i krásné

Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník pod nimi dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…
Umístění světel v zahradě je tak trochu věda. Dá trochu přemýšlení, aby vyniklo to, co si nasvícení zaslouží, a aby bylo potlačeno vše, co má zůstat skryto.

Elektrické osvětlení na síťové napětí se projeví na účtu za elektřinu. Za sezónu to může být i několik tisíc. Počítáme s tím?

Budiž světlo

Vděčnými objekty pro nasvícení jsou staré košaté stromy, zajímavá květinová partie, pergola porostlá popínavkou nebo část skalky. Pro přírodní partie volíme svítidla s přirozenou barvou jasu, tedy ne barevná, aby osvětlení vyzdvihlo zajímavost objektu a nevznikl „pouťový“ efekt. Výsadním postavením se v zahradách pyšní sochy a plastiky. I tady můžeme udělat chybu, světlo by mělo mít spíše iluminační charakter a mělo by být umístěno spíše zespodu. Měkkost dopadajících světelných paprsků dokáže zvýraznit krásu kamene i dřevěných plastik. K nasvícení bazénů a jezírek není třeba komentář. Tady naopak voda, a zvláště tekoucí, získá na kráse s barevnými filtry (nebo bez nich). A ještě na jednu věc bychom neměli zapomenout: zahrada je sice naše, ale sousedé nad oslnivým světlem jásat nemusí, proto pozor při umístění bodových reflektorů a halogenů.

Kolik stojí osvětlení zahrady?

Záleží na tom, jak velkou plochu hodláme osvětlit a jestli máme na zahradě rozvod elektřiny. Pak máme na výběr osvětlení připojené na síťové napětí (220 V) nebo osvětlení s transformátorem. Druhá možnost je výhodnější pro menší zahrady, protože lze kabely vést i po povrchu, ale o to je tato varianta nebezpečnější. S montáží elektrických rozvodů se vyplatí obrátit se na odborníky – bezpečnost je tu na místě. Jedinou nevýhodou elektrického osvětlení je cena, kterou zaplatíme za odběr proudu. Levnější variantou je osvětlení solární, kdy je jedinou investicí pořízení solárního svítidla, baterie a případně i nabíječky.

Solární svítidlo  umístíme tak, aby solární panel byl slunečním paprskům vystaven co nejdéle

Zahradní osvětlení

• Malé dekorativní osvětlení kruhového nebo hřibovitého tvaru je velmi jednoduché na instalaci díky bezpečnému 12-V napájení. Je z lehkého PUR materiálu, odolného proti poškození a povětrnostním vlivům, mrazu a UV-paprskům. • Otáčivý reflektor pro osvětlení a zdůraznění jednotlivých keřů, stromů s flexibilním výškovým nastavením a pohyblivým ramenem, s možností umístění na zeď, zem nebo zápichem. • Světlo Romanic je ideální do skalek, pergol a vřesovišť, vypadá jako japonská lampička.

Osvětlení jezírek

 Bodové svítidlo může být upevněno i na stoupačku čerpadla. Volně nastavitelný reflektor s barevnými filtry nebo bez; je k dostání včetně transformátoru, • Plovoucí světlo pro mnohostranné náladové osvětlení vodní nádrže. Ideální pro nepřímé osvětlení rybníčku nebo vícebarevné efekty na vodní hladině. • Podvodní reflektor s vysokou světelnou účinností a barevnými filtry je vertikálně a horizontálně plynule nastavitelný. Může být instalován v interiéru i exteriéru. • Jezerní lampa pro mnohostranné využití. Její výška se dá nastavit ve 4 stupních, čímž se současně reguluje i průměr osvětleného kruhu. Lampu lze použít i jako plovoucí.

Solární osvětlení

• Solární koule různých rozměrů je určena pro osvětlení zahradního jezírka, bazénu, vstupu do zahrady. Využití: Plovoucí koule na hladině nebo plastovým trnem upevněná do půdy. • Světelná koule se zabudovaným solárním panelem a baterií nabízí dvě varianty proměny barev: 9 barev během 1 minuty nebo plynulá změna v 1600 barevných odstínech. • Sestava tří plovoucích světel, reflektory jsou volitelně nastavitelné, každé obsahuje dvoubarevné vysoce účinné světlo LED. • Sestava tří zahradních světel je dodávána včetně solárního modulu a baterií Světla lze výškově nastavit, každé obsahuje dvoubarevné vysoce účinné světlo LED.
ab
ab
ab
ab
ab