Kategorie

Osvětlení pracovní plochy v kuchyni

Kuchyně je místem, kde nikdy není dost světla. Nejvíce to platí o pracovní desce, která je stíněna skříňkami i námi samotnými. Řešení tohoto problému nabízí různé typy osvětlení.

Zářivkové osvětlení

Jako zdroj u tohoto typu osvětlení slouží zářivky; levnější- robustnější či estetičtější, velice ploché, mající jenom cca 2 cm. Tyto zářivky, které mohou svítit bílým nebo žlutým světlem, jsou pomocí vrutů připevněné do dna horní skříňky. Nejčastěji na sobě mívají vlastní vypínač, takže je stačí zastrčit do zásuvky nebo připojit přímo ke zdroji elektřiny o 230 V. Pomocí dodávaných spojovacích konektorů je možné pospojovat je za sebe a zapínat potom pouze jedinou ze zářivek. Vyrábí se v různých délkách a pokud to prostor dovolí, doporučené jsou délky alespoň 55 cm, které již plochu pod sebou dostatečné prosvětlí. Tato světla se v určitých provedeních dají sesadit do setu- například se stejným typem speciálních zásuvek.

Bodové osvětlení- halogeny

V tomto případě jsou jako zdroj užita bodová světla s různým kuželem rozptylu. Bývají zabudovaná buď po jednom v nerezových „klínech“, které se umístí mezi obklad a dno horní skříňky, a šikmou stěnou tedy světlo míří na pracovní desku, nebo jsou například po třech kusech rozmístěné kousek od sebe v půlmetrové nerezové liště. Tato světla jsou většinou napojená po několika kusech do trafa, které je umístěné na horní skříňce. Nemívají na sobě vypínač, a proto je dobré zásuvku, do které je trafo zapojené, ovládat přes vypínač jiný, lehce dostupný.

Další typy

Jsou nejrůznější varianty světel s LED diodami, které mají velkou svítivost při velmi malém příkonu. Dále existují varianty různě natáčecích světel a třeba i takové designové kousky, jako světelná trubice zavěšená na závěsném programu.

ab
ab
ab
ab
ab