Kategorie

Osvětlení obývacího pokoje

Osvětlení obývacího pokoje

Poradíme vám, jak by mohlo vypadat osvětlení pro váš obývací pokoj. Při volbě osvětlení jsou zásadními pojmy zraková a psychická pohoda. Neměli byste být pod přímým útokem bodového světla ani deprimováni v temné kobce.

Osvětlení by mělo vytvářet příjemné prostředí a mělo by vyhovět individuálním nárokům jeho uživatelů. Svou roli hrají i barvy stěn a nábytku. Jak sami uznáte, tmavší místnosti mají požadavek na míru osvětlení větší než ty světlé.

Na úvodním obrázku vidíte, že je osvětlení místnosti zajištěno kombinací světelných zdrojů. Oknem do místnosti proniká denní světlo, které je pro lidský zrak nejpřirozenější. Hlavním zdrojem umělého osvětlení a také dominantním designovým prvkem této místnosti je závěsné svítidlo. Pro obývací pokoje je vhodné vybírat svítidla polopřímá. Tedy ta, jejichž světlo dopadá na strop a stěny. V prvé řadě nebude toto svítidlo nikoho přímo oslňovat a osoba stojící pod ním nebude vytvářet stín.

Centrální závěsné svítidlo je vhodně doplněné světelnými lištami, které jsou zabudovány v podhledech nalevo v místnosti. Toto osvětlení je vhodně zakomponováno tak, že nezasahuje do zorného pole diváka a neoslňuje při sledování televize. Zároveň snižuje velký kontrast mezi obrazovkou a tmavým okolím, který unavuje váš zrak.

Pokud si rádi v obývacím pokoji listujete knihou, měl by se v návrhu osvětlení objevit zdroj vhodný pro čtení. Volí se buď větší stojací lampa, menší polohovatelné svítidlo na stěnu nebo lampička.

Při výběru by vám měl odborně poradit prodejce. Každé svítidlo má technické parametry, o které je dobré se zajímat. Primárně se jedná o množství světla, které zdroj vyzařuje (světelný tok) a o jeho barvu neboli teplotu. Výběr bude vždy individuální. Svou roli hraje váš vkus, designové a dispoziční řešení obývacího pokoje a účel, kterému bude svítidlo sloužit.

ab
ab
ab
ab
ab