Kategorie

Osobní vlastnictví vs. družstevní byt. Který pro vás bude lepší?

A víte, jaký je mezi tím vlastně rozdíl?

Rozdíl č. 1: ručení při hypotéce

Jen málokdo si může dovolit koupi bytu bez finanční pomoci zvenčí. Pokud patříte mezi ty, kteří budou muset do banky pro hypotéku, pak vězte následující: družstevním bytem nelze ručit. Jestliže si berete hypotéku na družstevní byt, je potřeba ručit jinou nemovitostí v osobním vlastnictví (např. bytem rodičů). Lepší situace nastává v případě, kdy bude družstevní byt časem převedený do osobního vlastnictví - v takovém případě vám banky hypotéku poskytnou. Při koupi bytu v osobním vlastnictví lze každopádně vždy ručit přímo nemovitostí, na kterou si hypotéku berete.

Rozdíl č. 2: daň z nabytí nemovitých věcí

Při převodu bytu do osobního vlastnictví je vždy nutné odvést daň z nabytí nemovitých věcí, která činí 4 % z nabývací hodnoty. Tou je buďto kupní cena nebo tzv. směrná hodnota. Např. při kupní ceně 2 mil. Kč tato daň činí 80 000 Kč, což rozhodně není zanedbatelná částka. Poplatníkem této daně je sice prodávající, ale ten si ji obvykle připočte k celkové ceně nemovitosti. Oproti tomu při koupi družstevního bytu nikdo žádnou daň neplatí, převádí se pouze členská práva, za což zaplatíte jednorázový poplatek ve výši pár tisíc korun. Některá družstva tento poplatek dokonce neúčtují vůbec. Družstevní byty jsou díky tomu řádově o několik procent levnější, než byty do osobního vlastnictví.

Rozdíl č. 3: volnost rozhodování

Jestliže si pořídíte byt do osobního vlastnictví, jste jako majitel/ka zapsáni v katastru nemovitostí a s bytem (v rámci dobrých mravů) můžete nakládat dle libosti. Hodláte ho pronajímat? Do toho. Chcete ho kompletně zrekonstruovat? Začněte hned zítra. U družstevního bytu takovou volnost nemáte - byt nepatří vám, ale družstvu, takže ke zmíněným úkonům budete potřebovat jeho souhlas. Ostatně vaše jméno není uvedeno ani v katastru nemovitostí - bytový dům totiž jako celek patří bytovému družstvu.

Jak se tedy rozhodnout?

Před konečným ortelem si vždycky zjistěte co nejvíce informací o obou variantách. O tom, zda se např. družstevní byty budou časem převádět do osobního vlastnictví. Zajímejte se také o měsíční náklady na bydlení. V obou typech vlastnictví budete platit peníze za služby a do fondu oprav, u družstev pak může měsíční splátku navýšit ještě splátka anuity. I to nakonec může rozhodnout, ke které variantě se přikloníte.

Autor:
Jan Kroupa

Jan Kroupa

ab
ab
ab
ab
ab