Kategorie

Optimální využití prostoru v předsíni

Jen málokdo má k dispozici předsíň velkorysých rozměrů, v minulých letech nebyly na vstupní prostor bytu kladeny příliš velké nároky, předsíně ve starších bytech a rodinných domech jsou proto většinou malé a úzké místnosti. Předsíň ale musí plnit mnoho funkcí, optimální využití prostoru je zde nezbytné.

Úskalí miniprostoru

Minimální šíře předsíně je podle normy 110 cm, lepší je však místnost široká alespoň 140 až 170 cm, neboť v předsíni musíme počítat i s nezbytným prostorem k oblékání či svlékání a k průchodu i v případě, visí-li zde kabáty. Využití místnosti zásadně ovlivňuje i počet a umístění oken a dveří, a také způsob a směr jejich otevírání. Nejčastěji má předsíň půdorys ve tvaru obdélníku, ve starší zástavbě může mít i vysoký strop, ve zdech bývají často výklenky a niky. Tyto „náhradní“ prostory lze s výhodou využít jako netradiční úložné prostory, buď zabudováním polic, nebo vestavěním uzavřených skříní. Jinak jsou na tom předsíně v panelových domech. Půdorys tvaru čtverce či obdélníku, někdy dokonce i písmene „L“. Ve výjimečných případech je předsíň spojena s halou, která jí dodá na vzdušnosti.

Trocha ergonomie

Při zařizování předsíně bychom měli vždy brát v potaz minimální prostor, který člověk potřebuje k různým úkonům. U nábytku je třeba počítat i s pověšenými kabáty, které mohou mít především v zimě dost velký objem. Samotnému člověku s taškou či kabelkou stačí prostor o šířce 60 cm, ovšem když půjdete se dvěma objemnými zavazadly, jen stěží projdete uličkou užší než 95 cm. Aby se v předsíni mohli obléci či obout ve stoje dva lidé, potřebují alespoň 110 cm, stejně jako člověk, který se bude obouvat vsedě. Zařizovací předměty tedy volíme tak, aby nepřekážely při procházení ani v pohybu při běžných úkonech. Pokud splňuje předsíň minimální rozměry jen stěží, pořídíme například skříň s posuvnými dveřmi. Tam, kde je to možné, můžeme odstranit dveře, oddělující ji od bytu. Bude působit vzdušněji a přibude i pár centimetrů navíc například při oblékání.

Ukládáme pod strop

Jestliže je předsíň skutečnou komunikační křižovatkou se spoustou dveří a není možné umístit zde úložné skříně, umístíme věšáky přímo na zeď nebo na předsíňovou stěnu a k ukládání věcí využijeme prostor pod stropem. Pokud jde o vysoké stropy, podhledy s úložnými prostory sníží světlou výšku stropu a místnost tak získá na útulnosti. Když je světlá výška 270 cm a výše, je možné vytvořit podhled, kam lze uložit objemnější krabice, lyže, sezónní oblečení a podobně, musíme však zajistit jeho dostatečnou únosnost. Přístup do tohoto prostoru lze zajistit například vyklápěcími dvířky, na některá připevníme drátěné košíky pro lepší přehlednost a přístupnost k uloženým předmětům. Vždy nám musí zůstat výška místnosti alespoň 230 cm, jinak bude místnost působit stísněným dojmem. V nižších místnostech můžeme umístit nad zárubněmi dveří buď police nebo celé skříňové konstrukce s policovým systémem na zdech. Tam, kde umístíme police či skříňky ve výšce 230 a více cm, je možné využít pro ně celý obvod místnosti, v úvahu přichází i výška 210 cm, tam je lepší ale omezit úložný prostor pouze na několik polic. Z předsíní mohou vést i schody do vyššího patra, v takovém případě je možné využít prostor pod nimi, například když tam postavíme skříň a doplníme ji několika policemi v šikmině. Skříň může sloužit třeba jako botník či k odkládání zavazadel, klobouků a objemnějších věcí. Je také možné vestavět tam komoru pro ukládání úklidových prostředků, nářadí či jiných předmětů. Vzdušněji budou působit menší uzavřené skříňky na sportovní potřeby, případně police na knihy či hračky.
ab
ab
ab
ab
ab