Kategorie

Oprava vily Tugendhat se komplikuje

Kolem rekonstrukce brněnské vily Tugendhat vyvstávají stále nové otazníky. Představitelé ČSSD ji považují za příliš nákladnou, do věci se nedávno vložil dokonce antimonopolní úřad.
Brněnští radní tuto středu schválili rozpočet, který město vyčlení na rekonstrukci známého architektonického díla Ludwiga van der Rohe vily Tugendhat. Jde o celkem 170 miliónů korun, které by měli posloužit na generální opravu této klasické funkcionalistické stavby. Opravovat by se mělo téměř všechno, dokonce i staticky narušené základy budovy.

Vila z roku 1928 patří ke stěžejním dílům funkcionalistické architektury, nachází se dokonce v seznamu světového dědictví UNESCO

Oprava je prý prodražená

Částku vyčleněnou na rekonstrukci považují představitelé ČSSD za poněkud přemrštěnou. Podle sociálně demokratického kandidáta do brněnského zastupitelstva Romana Onderky ČSSD rekonstrukci vily plně podporuje, domnívá se však, že radnice nevyvinula dosti velké úsilí na to, aby se náklady na její opravu snížily. Jedním z možných úsporných kroků by podle něj mohla být například výraznější orientace na domácí výrobce a dodavatele.

Opravu potřebuje téměř všechno, i interiéry

„Tugendhat“ se skloňuje i v soudní síni

Ve věci výběrového řízení na projektovou dokumentaci k rekonstrukci konal nedávno i  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).  Podnět na to zadali architekti Jindřich Škrabal, Jan Sapák a Ludvík Grym, kteří v soutěži skončili jako druzí. ÚOHS tehdy rozhodl v jejich neprospěch, po úspěšném odvolání tria u brněnského krajského soudu však zůstává celá záležitost nadále otevřená. Antimonopolní úřad bude proto muset celou věc opětovně prozkoumat. Navzdory tomu, že projekt rekonstrukce je již hotov, budou samotné práce pravděpodobně zahájeny později, než se původně předpokládalo.
ab
ab
ab
ab
ab