Kategorie

Okrasná zahrada v květnu

Kdy prořezat odkvetlé dřeviny, jak pečovat o okrasné trávy, kdy je sestříhávat a kdy sadit? Jak si může člověk v květnu vylepšit zahradu? Poradíme vám.

Okrasná zahrada

Sázíme letničky, začneme s výsevem dvouletek pro jejich podzimní přesadbu. Na ranně kvetoucích dřevinách, jako jsou sakury, dříny, zlatice, pak i šeříky, odstraníme usychající květenství dříve, než začnou prorůstat novými výhony.

Okrasné trávy a traviny

Okrasné trávy jsou většinou víceleté. Jednoletá je například zaječí ocásek, nebo různé přeslice. Můžou se kupovat jako semínka, ty pohodíme po záhonu, která pak vysemení. Většina jednoletých trav má květenství okrasné a používá se na sušení. Okrasné trávy jsou jednoduché, krásné a uklidňující. Pokud máte možnost, určitě si svou, možná už malinko okoukanou, zahradu vylepšete a zkrášlete.

Základní péče o okrasné trávy a traviny

Péče o ně je vcelku nenáročná. Teď je ideální období pro jejich výsadbu, kořínky jsou nejaktivnější a mají největší šanci se bez problémů ujmout.

Pozor na druhy rostlin

Pokud víte, že okrasné trávy vysadíte spíše do stínu, ty vyžadují kypré humózní půdy. Naopak druhům, které bude sázet do trvalkového záhonu, vyhovuje hlinitá, čerstvá zemina. Stepním druhům vyhovuje propustná, na živiny chudší půda.

Jak okrasné trávy chránit

Na podzim svažme listy a stébla tak, aby do jejich středu nemohla pronikat voda. Tak je ochráníme před vlhkem a hnilobami.

Kdy sestřihávat trsy okrasných trav

Zásadně na jaře. Stálezeleným druhům stačí odstřihnout pouze poškozené listy. Jestliže se vám uprostřed trsů objevují holá místa, nebo naopak jsou přehuštěná, opatrně je vyzvedněte, rozdělte a co nejrychleji znovu vysaďte na vámi vybrané místo.

Okrasné trávy na skalkách

U okrasných trav, které máme na skalkách, je dobré květenství po odkvětu hned odstranit, jinak nám vysemení a z okrasné trávy se stane plevel, který nám zaplevelí celou zahrádku.

Kostřava metlovitá

Má 15 až 20 cm vysoké polokulovité trsy, které tvoří husté polštáře. Potřebuje propustnou a čerstvou půdu, daří se jí na slunci i v polostínu.

Jak na krásné trávníky

Pro květen platí zásada: sekat, sekat a sekat. Květen je měsíc, kdy trávník doslove roste před očima. Další zásada je, že trávník nesmí přerůst. Trávník sečeme  vždy, jakmile výška porostu přesáhne třetinu požadované výšky. Pokud chcete založit nový trávník například pomocí výsadby drnů, v květnu je ideální čas.

ab
ab
ab
ab
ab