Kategorie

Okno do zahrady květin

Dnes v devět hodin ráno se pro milovníky květin a zeleně otevřely brány olomouckého výstaviště a započala již tradiční mezinárodní zahradnická výstava. Na co se můžeme těšit tentokrát?

Ústřední expozice výstavy s romantický názvem „OKNO DO ZAHRADY KVĚTIN“ se nachází v pavilonu A a je věnována, jak již název napovídá, květinám. Návštěvníky jistě zaujme vizuálně zajímavé spojení letních květin, vodních prvků a dřevěných skulptur z mezinárodního sympozia řezbářů. Expozici pak doplní přehlídka trvalek, dekorace zahradního posezení a exponáty soutěže v aranžování květin.

Pokud dáváte před květinami přednosti zeleni, můžete si v pavilonu E udělat „Procházku okrasnou školkou“, tedy navštívit stejnojmennou expozici okrasných výpěstků  Svazu školkařů ČR, která obsahuje vzácné druhy listnatých i jehličnatých dřevin. Pavilon G pak nabízí přehlídku léčivých, aromatických  a kořeninových rostlin s velmi pestrým doprovodným programem, který zahrnuje např. ochutnávky a prodej čajů s různými životabudiči, expozici Genové banky Olomouc, bezplatnou léčitelskou poradnu nebo setkání s osobnostmi, jako jsou např. spisovatelka a ilustrátorka dětských knížek Vítězslava Klimtová a bylinkář Pavel Váňa.

Nejen pravidelné návštěvníky veletrhu budou jistě zajímat také novinky, které si pro nás organizátoři připravili tentokrát. Budete moci shlédnout slunečnice s černými květy, novinku na českém květinovém trhu  – venkovní  ibišky s květy, které dosahují v průměru téměř čtvrt metru, nebo se seznámit s problematiku zakládání stále populárnějších střešních zahrad.

Nemáte-li čas dnes, můžete veletrh navštívit v následujících třech dnech. Pro návštěvníky jsou rovněž zdarma otevřeny botanická zahrada Flory a Univerzity Palackého či sbírkové skleníky výstaviště, kde na vás právě teď čekají dvě botanické rarity  – poprvé rozkvetlá Agave filifera SALM a květ největšího leknínu světa Victoria regia, který kvete pouze jednou ročně!

ab
ab
ab
ab
ab