Kategorie

Okna se zamlžují, co s tím?

Sráží-li se vám zevnitř na oknech voda, je to znamení, že s mikroklimatem v místnosti není něco v pořádku. Naopak skla oken zamlžená zvenku jsou dokladem, že vaše okna izolují velmi dobře.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE

Kondenzace vlhkosti na sklech oken je častý problém, který obtěžuje obyvatele domů i bytů. Poškozuje okna i omítku kolem nich a v dlouhodobějším časovém horizontu může vést ke vzniku plísní. A ty samozřejmě ke zdravému prostředí v místnosti zrovna nepřispívají, mohou totiž vést až k různým nemocem a alergiím. Okna sama však za rosení většinou nemohou, jde o projev vysoké vlhkosti vzduchu v místnosti.

Tematický měsíc se společností Vekra
 

Vekra jsou česká okna s 20 lety tradice a více než 70 prodejnami v ČR. Nabízí plastová okna, eurookna, hliníková a dřevohliníková okna a dveře a kompletních služby. Produkty vyrábí v 5 závodech v ČR.

Nejčastěji se okna mlží logicky v kuchyni a koupelně, přes noc se však voda na oknech kondenzuje často také v ložnici. Zde se na rosení podílí hlavně vlhkost vydechovaná lidmi. Podle odborníků takto jeden člověk vypustí ve formě páry až 3 litry vody denně. Předcházet rosení oken přitom není příliš komplikované.

Kvalitní okna se rosí méně

Kondenzace vody nastává v případě, kdy se vodní párou nasycený vzduch setká s chladnější plochou rámu či skla okna. Pokud se vám okna hodně mlží, je to známka příliš vysoké vlhkosti vzduchu v místnosti. Rosením často trpí moderní plastová okna, která díky své konstrukci místnost izolují téměř hermeticky. Vlhkost se na nich většinou sráží u spodního okraje skla, kde je sklo v kontaktu s vnitřním distančním rámečkem. Ten je totiž u levnějších oken vyroben z hliníku a vzniká okolo něj chladnější oblast – tzv. tepelný most.

Na rosení skla má zásadní vliv také povrchová teplota okna. Je-li nízká, okna se pochopitelně rosí více. Obecně přitom platí, že méně kvalitní okna s nižšími izolačními schopnostmi mají povrchovou teplotu nižší, než okna kvalitnější - například zasklená trojskly. Pokud se chytáte okna měnit, měli byste proto volit taková, která budou mít co nejlepší izolační vlastnosti. Poznáte to nejen na menším rosení, ale také na daleko větším tepelném komfortu v místnosti. U okna s vyšší povrchovou teplotou vám zkrátka nebude tolik zima.

Větráme, ale málo

Prevence rosení oken je velmi jednoduchá, stačí pravidelně a dobře větrat. Díky větrání snížíte rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu a nežádoucí vlhký teplý vzduch navíc „uteče“ ven. Jakmile se teplota vzdušná vlhkost v místnosti sníží, okna se rosit přestanou. I větrat se však musí umět. Odborníci často uvádějí, že lidé větrají málo a zbytečně žijí ve vlhkých místnostech s příliš vydýchaným vzduchem a vysokou koncentrací CO2, nebo naopak větrají dlouho, ale s malou intenzitou.

Větrat je potřeba co nejčastěji, ovšem jen krátce a intenzivně. „Dvě osoby sedící u televize v běžně velké místnosti by měly vyvětrat průvanem vždy přibližně po 90 minutách,“ uvádí energetický auditor Karel Murtinger. Nemusíte mít přitom obavu, že se časté větrání nějak negativně projeví na vašem účtu za topení. I když je venkovní vzduch chladnější, je také sušší a rychleji se v místnosti opět prohřeje.

V letních měsících může proti rosení oken pomoci i mikrovětrání. Okno při něm není dovřeno úplně, ale mezi rámem a křídly zůstává několikamilimetrová mezera, kterou do místnosti neustále proudí čerstvý vzduch. Naopak v zimě je mikrovětrání nevhodné a rosení oken spíš zhoršuje. Vzduch se totiž v místnosti vyměňuje pozvolna. Rámy oken a ostění okolo oken bývá venkovním vzduchem ochlazováno. Ven naopak proudí teplý, vlhký vzduch. Vlhkost v něm obsažená může na ochlazeném ostění nebo okně kondenzovat.

Když se sklo rosí zvenku

Někdy se stává, že se okno rosí zvenku. Voda se na vnější straně okna vysráží v případě, že je venku vysoká vlhkost vzduchu a vzduch má přitom vyšší teplotu než vnější povrch okna. Rosení oken zvenku není na závadu. Je to spíš důkaz, že vaše okno má velmi dobré izolační vlastnosti, protože se neohřívá vnější tabule skla.

Co má vliv na rosení oken?

·         Vysoká vlhkost vzduchu v místnosti

·         Nízká venkovní teplota

·         Špatné větrání a cirkulace vzduchu v místnosti

·         Konstrukce a kvalita oken – nízká vnitřní teplota skla, špatný distanční rámeček mezi skly, mělké zapuštění skla do okenního profilu (rámu)

Co pomůže proti rosení oken?

·         Časté a dostatečně intenzivní větrání

·         Instalace kvalitních oken s dobrými izolačními vlastnostmi

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE
ab
ab
ab
ab
ab