Kategorie

Okenní parapety v zimě: Jak je vyzdobit?

Teplé dny přijdou zase až za pár měsíců a  s nimi zmizely i barevné květy rostlin, které jsme si hýčkali od jara až do podzimu v truhlíkách a květináčích. I když je zima tady a za oknem leží sněhová nadílka, okenní parap
Teplé dny přijdou zase až za pár měsíců a  s nimi zmizely i barevné květy rostlin, které jsme si hýčkali od jara až do podzimu v truhlíkách a květináčích. I když je zima tady a za oknem leží sněhová nadílka, okenní parapety nemusí zůstat prázdné a smutné.

I zimní aranžmá může působit jemně (Zdroj: Plusverde, www.sxc.hu)

Každé roční období nabízí zajímavé přírodní dekorace a pro to zimní se hodí stálezelené listnaté dřeviny a jehličnany. Zimní aranžmá navíc můžeme přizdobit v době svátků vánočními dekoracemi, s nimiž bude každé okno vypadat slavnostně. Až se pustíte do výzdoby, nezapomeňte se chvíli věnovat i oblasti kolem vstupních dveří do domu, volným místům na terase a alespoň jeden velký květináč postavte i do opuštěného koutu na balkóně.

Čím osázet truhlíky?

Aby aranžmá vydrželo do prvních jarních týdnů, mělo by se skládat z takových přírodnin, které přečkají mrazy a případně i nějaký ten příděl sněhu. V samostatných květináčích se budou vyjímat konifery, například cypřišek nebo některé druhy tújí. Obě rostliny jsou mrazuvzdorné, cypřišek však nesnáší větrná místa, proto ho postavte tam, kde ho nebude obtěžovat průvan. Do truhlíků na okenní parapety se budou hodit větve některých druhů jehličnanů, jako je například smrk ztepilý nebo smrk pichlavý. Smrk ztepilý je stálezelený strom s jemným jehličím, smrk pichlavý má stříbřitou barvu a jeho jehličí je oproti smrku ztepilému delší, silnější a pichlavější. V truhlících se bude dařit i kosodřevině borovici kleč a použít můžete i větve jedle nebo modravého cedru, který je k jedli příbuzný.

Větve cesmíny použijte také na dozdobení adventního věnce. (Zdroj: biewoef, www.sxc.hu)

Ze stálezelených listnatých keřů a dřevin se do truhlíku hodí nejvíce větve mahonie cesmínolisté, břečťanu a cesmíny. Mahonii na podzim dozrávají tmavě modré plody, listy se barví dočervena, rostlina je ale celá jedovatá. Kromě krásně tvarovaných listů cesmína oživí truhlík rudými bobulemi, samičí plody jsou ale také jedovaté. Tmavě modré až černé plody břečťanu popínavého nejsou výjimkou, pro člověka jsou rovněž jedovaté. Jeho listy se ale v truhlících a květináčích budou pěkně vyjímat.

Vřesovce kvetou i v zimě

Zajímavé zpestření každého aranžmá vytvoří mrazuvzdorné druhy vřesů. Jedná se o stálezelené keře nízkého vzrůstu a některé z nich kvetou i v zimním období. Vřesovec darleydalský má drobné zvonkovité květy bílé až purpurové barvy a podle druhu kvete od listopadu až do května. Začátkem února začíná také kvést vřesovec pleťový, kvete až do května a má růžové až tmavě červené květy.

Na jaře můžete vřes z truhlíků přesadit do vřesoviště. (Zdroj adzica, www.sxc.hu)

Do truhlíků nasázejte i ostatní přírodniny, velice efektivně působí sušené klasy kukuřic, dále šípek (před usazením ho můžete usušit), tis (jedovatá je celá rostlina) a také sušené trávy, mochyně, makovice a různé proutí. K vánočnímu aranžmá můžete přidat šišky borovic a smrků, plátky sušeného grepu nebo pomeranče, případně slupky pomeranče, které se dají využít na mnoho způsobů. Slupku pomeranče opatrně loupejte po obvodu tak, aby vám vznikl dlouhý pruh. Ten pak naviňte na špejli a nechte uschnout. Do truhlíků a květináčů nemusíte použít pouze přírodniny, využijte textilních materiálů nebo ozdob z polystyrenu, které nápor zimního počasí vydží.
ab
ab
ab
ab
ab