Kategorie

Odzimování zahrady - co vše připravit?

Odzimování zahrady - co vše připravit?

Jaro je téměř za rohem a my se musíme postarat o zahradu. Co vše připravit a na co si dát pozor?

Jako první je většinou nejlepší zkontrolovat nářadí, kterého jsme se přes zimu nedotkli, mnohdy totiž zrezne. Pokud se tak stalo, jednou z babských rad je smíchání litru vody, 200 g soli, 250 ml octa a 200 ml citronové šťávy, která je všemocná. Nářadí ve směsi stačí vylouhovat a mělo by na tom být o poznání lépe. Co ale dál? Nejprve se zaměřme na hlínu a trávník.

První sluneční paprsky jsou ideální k tomu, abyste provzdušnili trávník. Do ruky vezměte hrábě (pokud máte k dispozici vertikutátor, tak ideálně ten) a křížem krážem jím přejeďte všechny zatravněné plochy. Díky nožům zasekávajícím se do půdy bude moci tráva lépe dýchat a přijímat vodu a živiny. Po vertikutaci je potřeba zatravněnou plochu pohnojit a zalít.

 

Stejně tak musíte připravit záhony pro zeleninu, kterou máte v plánu vypěstovat. Ještě před samotnou výsadbou je ale potřeba záhony opět znovu přerýt, aby se půda provzdušnila. Stejně tak vše musíte pohnojit. Nejlepší na to je vždy vlastní kompost, stačí ale, když koupíte hnojící směsi.

Březen i duben jsou ideální měsíce na to, abyste vyseli zeleninu, případně i bylinky. Ředkvičky, špenát, hrách a kořenovou zeleninu zasejte přímo do záhonu. Ostatní druhy zeleniny je potřeba předpěstovat v teple domova anebo ve skleníku. Sazeničky pak přesuňte na záhon až v květnu, noční přízemní mrazíky by vše mohly zničit.

 

Stejně tak si můžete vypěstovat vlastní bylinkovou zahrádku. Proč vše kupovat v supermarketech, když to můžete mít přímo před nosem. Obecně se na českých zahrádkách dobře daří mátě, tymiánu, bazalce, petrželi nebo například i pažitce.

Pokud máte na zahradě bazén, je samozřejmostí se postarat po zimě i o ten. A určitě jeho přípravu na sezónu nesmíme zanedbat. Nejprve zkontrolujte a připojte veškerou technologii a výbavu, zkontrolujte a případně utěsněte rozvody vody, vodu ošetřete, připravte k bezpečnému koupání a případně i dopusťte nebo kompletně vyměňte. Ideálně bazén také omyjte, pravděpodobně v něm bude zanesená špína z podzimu i zimy.

ab
ab
ab
ab
ab