Jíme a spíme, to je náš způsob dobíjení energie a regenerace. Je na každém člověku, aby si zvolil množství času a pohodlí pro vyrovnání energetického deficitu.
Odpočinek dnes může mít mnoho podob. Je to velice individuální věc. Můžeme ho ale rozdělit na aktivní a pasivní. Pod aktivním odpočinkem si můžeme představit různé zájmové činnosti. Aktivní odpočinek přispívá duševnímu i fyzickému zdraví. Pasivním odpočinkem je především spánek, relaxace, klidné ležení. Odpočíváme např. při ležení u televize nebo při čtení knih v posteli. Tyto činnosti jsou nedílnou součástí života a je jim třeba věnovat pozornost.
Četba knih je pro mnohé nenahraditelnou formou odpočinku
Spánek
Samotný spánek je proces, kdy tělo vyřazuje některé funkce z činnosti a posiluje jiné za účelem fyzické regenerace, psychické regenerace a doplnění energie. Spánek se skládá z těchto částí: usínání, lehký spánek, hluboký spánek, snění a probouzení. Běžný spánek je složen z řady opakujících se cyklů. Tyto cykly mohou být od sebe odděleny sněním.
Z vědeckých a historických poznatků se dovídáme o různých způsobech spánku, hlavně délce spánku. Ty doporučované nemusí ale každému vyhovovat. Člověk v průměru spí osm hodin denně. Doba, kterou trávíme spánkem se zkracuje. Předchozí generace spala devět hodin denně, my nyní spíme sedm a půl hodiny. Velice často i méně jak sedm hodin. Může za to současná uspěchaná doba, a proto by si měl každý zjistit, jaký druh spánku mu nejlépe vyhovuje.
Kvalita spánku je ovlivněna vnějším komfortem
Víš, na čem spíš?
Neobvyklejší formou spánku je poloha vleže. Kvalita spánku je ovlivněna komfortem. Ten představuje dostatečně velká plocha, její vlastnosti a prostředí, ve kterém spíme. Velikost plochy se odvíjí od velikosti postavy, vlastnosti dle věku a typu postavy. Páteř by měla zachovávat přirozený tvar při ležení na zádech i na boku, protože za noc můžeme provést až 60 změn polohy. Z poloviny spíme na zádech, z druhé necelé poloviny na boku a zbytek prospíme na břiše. Nevhodné uložení páteře může způsobit příliš tvrdá podložka, příliš měkká podložka, vysoko uložené nohy a nesprávně podepřená hlava. Nevhodný tlak a průhyb lehací plochy nepřispívá zdravému spánku. Ztěžuje krevní oběh a práci orgánům, které mají v době spánku zvýšenou činnost (ledviny). Důležitým doplňkem je polštář. Ten přispívá k uložení hlavy v přirozené poloze a umožňuje dostatečnou oporu krční páteře. Plnohodnotný spánek zpravidla vyžaduje klidné a tiché prostředí.
Příležitostný spánek
Za příležitostný spánek považujeme spánek ve dne, s kratší dobou spánku, sníženým komfortem. Zpravidla se jedná o spánek u televize nebo spánek po jídle, či námaze. I pro příležitostný spánek bychom si měli vybrat místo, na kterém se dostatečně vyspíme. Kvalitní lůžko by mělo být na prvním místě. Příležitostný spánek by neměl nahrazovat spánek hlavní.
Pokud je náš spánek nedostatečný, dochází k deficitu, který se tělo bude snažit při příštím plnohodnotném spánku vyrovnat. Dlouhodobý nedostatečný komfort, krátká doba spánku a opakované odpírání plnohodnotného spánku těžce zhoršuje fyzický a duševní stav.