Kategorie

Odjíždíte na Vánoce? Poradíme, co zkontrolovat

Jedete o Vánocích na chatu, na lyže, nebo máte dokonce to štěstí, že je budete trávit u moře? Projděte si následující seznam a neponechte bezpečí ani stav svého bytu náhodě. Návrat bude o to příjemnější.

1. Kontrola bezpečnosti

Začněme tím úplně nejdůležitějším - jsou všechna okna a dveře pozavírané a zajištěné? Pokud doma necháváte auto, je pod zámkem a ideálně pod ochranou bezpečnostního systému? Dá se případně ochrana vašeho bydlení ještě zlepšit, můžete například pozamykat vstupní branky a další možné vchody? I když se brána dá přelézt, pamatujte si, že obrana proti zlodějům je hrou o čas. Většina z nich se chce rychle dostat do domu a rychle zase ven. Čím více jim cestu zkomplikujete a čím déle je zdržíte, tím vyšší je pravděpodobnost, že nebudou dál riskovat a raději to vzdají. Není třeba zatahovat všechny závěsy a žaluzie, jenom byste upozornili na prázdný dům.

2. Ukliďte všechno, co nevoní

Nemusíte se před odjezdem pouštět do generálního úklidu, stačí se držet jednoduché zásady: Vyčistěte vše, co může časem nevábně vonět. To znamená rutinně vyčistit všechny odpady i toaletu, vynést všechny koše, zbavit se zbytků jídla a zběžně probrat lednici. Pokud se chcete po návratu cítit zvlášť relaxovaně a pohodlně, pamatujte na to, aby doma bylo čisté povlečení a žádná plocha nevolala po okamžitém úklidu.

3. Šetřete elektrickou energií

Nejspíš už víte, že většina spotřebičů je po zapojení do elektřiny v takzvaném režimu "stand-by" a odčerpávají malé množství elektřiny, přestože nejsou v chodu. Před dovolenou se proto vyplatí většinu těchto přístrojů úplně vypojit. Výjimkou by samozřejmě měla být lednice (pokud není zcela prázdná a odmražená), případně jakékoli zařízení, které v bytě udržuje život - akvarijní filtry, osvětlení terárií a podobně. Můžete také ponechat v chodu speciální časovaný stmívač, který lze naprogramovat tak, aby například v obývacím pokoji večer rozsvítil a počase zhasl.

4. Zalijte rostliny

V zimních měsících většina rostlin potřebuje méně vláhy než v létě, což v tomto případě hraje ve váš prospěch. To ale neznamená, že by všechny zvládly týden nebo dva zcela bez zálivky. Nejspíš už víte, co které z vašich rostlin prospívá, takže před odjezdem nezapomeňte zalít ty, které to potřebují, a všechny umístit tak, jak jim bude nejlépe vyhovovvat.

5. Zbytek svěřte sousedům a přátelům

Pokud se váš byt neobejde týden bez asistance (koneckonců rybičky se samy nenakrmí), dejte si záležet, aby vaši sousedi nebo přátelé, které poprosíte o pomoc, měli všechny nutné instrukce i to, co budou potřebovat. Žádáte je o laskavost, takže to nejmenší, čím se jim můžete odvděčit, bude maximální usnadnění práce.

ab
ab
ab
ab
ab