Kategorie

Odjíždíte na dovolenou? Zabezpečte svůj byt

Předejděte tomu, aby vás po návratu z dovolené čekalo nepříjemné překvapení. Chraňte svůj byt před zloději a postarejte se, aby váš domov nevypadal opuštěný.

„Lidé by neměli podceňovat riziko vloupání a udělat raději několik bezpečnostních opatření navíc. Vhodné je například informovat své známé a sousedy o svém odjezdu z domova. Ti pak mohou obydlí pravidelně kontrolovat a nebudou lhostejní k výskytu cizích osob,“ uvádí kpt. Mgr. Zuzana Součková, vrchní komisařka Policejního prezidia České republiky.

Neusnadňujte zlodějům práci

V každém případě se vyplatí několik základních opatření, která pomohou snížit riziko. V případě, že odjíždíte z domova na delší dobu, požádejte sousedy či známé, aby vám pravidelně vybírali schránku na dopisy. V opačném případě je to pro zloděje jen důkaz toho, že je obydlí prázdné. Z této domněnky je můžete také vyvést zapínáním světla či televize v nepravidelných intervalech, které vám může zajistit nainstalované elektrické zařízení. Mezi hlavní zásady patří zavírání oken a zamykání všech dveří, i když odcházíte z domácnosti třeba jen na krátkou chvíli. Nenechávejte otevřenou ani mikroventilaci. Veškeré drahé cennosti a peníze si raději ukládejte do bezpečnostní schránky v bance nebo si pořiďte domácí trezor. Pro jistotu ani svou dovolenou předem neoznamujte na sociálních sítích a s nově pořízenými cennostmi se chlubte jenom přátelům.

Fyzické zabezpečení

Další možností, jak ochránit svůj majetek je instalace různých bezpečnostních prvků. Nejúčinnější ochranu vám poskytnou certifikované bezpečnostní dveře, jejichž stupeň odpovídá minimálně třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě. V bytových domech je potřeba dobře zajistit i vchodové dveře. Ideálním řešením oproti klasickým klíčům, které lze lehce zkopírovat nebo použít odcizený či ztracený klíč, jsou čipy, bezkontaktní karty či čtečky otisků prstů. Dům lze vybavit také elektrickým zabezpečením, jako je alarm a kamerový systém. V bytovém domě tak lépe ochráníte i společné prostory před vandalismem. V případě rodinných domů nebo bytů, které se nacházejí v nižších podlažích, je vhodné na okna, balkonové dveře a světlíky nainstalovat bezpečnostní mříže. Prosklené plochy lze také ochránit bezpečnostními fóliemi, které zabraňují prohození předmětů a znesnadňují vniknutí zlodějů.

Bez pojištění budou škody větší

Šance na náhradu za odcizený majetek se pochopitelně snižují v případě, že nemáte sjednáno odpovídající pojištění. I když se Policii podaří pachatele vypátrat, ukradené předměty u sebe už nemá. Pokud nemáte uzavřeno klasické pojištění domácnosti a chystáte se s rodinou na dovolenou, můžete svůj majetek ochránit tzv. pojištěním opuštěné domácnosti. Předejít nepříjemnostem souvisejícím s vykradením bytu či domu po celý rok lze však jedině sjednáním celoročního pojištění domácnosti a nemovitosti.

Kde na to vzít?

Čím lépe svoje obydlí technicky zabezpečíte, tím více vás to obvykle bude stát. Bezpečí vlastního domova ale není oblast, na které by bylo rozumné šetřit. Co tedy s tím? „Na zabezpečení svého bydlení můžou jak fyzické, tak i právnické osoby využít stavebního spoření a některý z úvěrů. Účel bydlení je v případě vybavení domácnosti bezpečnostními prvky splněn,“ uvádí Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. „Zatížení rodinného rozpočtu majitelů bytů je minimální a zvýšená bezpečnost se jistě vyplatí.

ab
ab
ab
ab
ab