Kategorie

Odhad ceny nemovitosti online

Chcete ručit nemovitostí, ale nejste si jisti, jakou má vlastně váš dům nebo byt cenu? Pokud nechcete platit horentní sumy za znalce a stačí vám jen přibližný odhad bez právní platnosti, pomůže internet.
Ať už chcete znát svou pozici při vyjednávání úvěru s ručením nemovitostí či chcete korektně vypořádat dědictví s příbuznými nebo prostě jen chcete vědět, jakou má vaše nemovitost dnes cenu, možností je hned několik.

Cenové mapy nemovitostí

Jednou z možností, jak s minimem finančních prostředků získat hrubý odhad ceny pozemku, bytu nebo domu jsou cenové mapy (www.cenovemapy.cz). Údaje v nich uvedené vycházejí z dat českého statistického úřadu, veřejně přístupných dat v kupních smlouvách, evidovaných na stavebním úřadě a v katastru a z informací poskytovaných developery v daných lokalitách. Při porovnávání cen své nemovitosti a jiných je důležité brát v úvahu nejen stav a lokalitu nemovitosti, ale i datum prodeje. Provnávejte také vždy více jak jednu nemovitost, eliminujete tak případné nesrovnalosti. To, že váš soused svůj dům prodal za určitou cenu, neznamená, že vy svůj dvakrát tak větší dům prodáte za cenou dvojnásobnou.

Odhad nemovitosti online

Poměrně novou službou na trhu je odhad nemovitostí on-line (www.odhadonline.cz). Po vyplnění poměrně zevrubného dotazníku a zaplacení minimální částky (do 100 Kč) můžete očekávat poměrně přesně zpracovaný odhad ceny bytu, domu nebo pozemku – tedy natolik, nakolik to umožňují vámi zadané údaje. Zeptali jsme se serveru Odhadonline.cz, jakým způsobem odhadují cenu nemovitosti, aniž by ji na vlastní oči viděli. „V prvé řadě stanovujeme faktory, jež zohledňují místo, kde se nemovitost nachází. Tyto  reflektují především místní kvalitu životního prostředí, pracovní příležitosti, nezaměstnanost, kriminalitu a národnostní složení. Tyto informace získáváme z veřejně přístupných zdrojů, tedy z ČSÚ, statistik Ministerstva vnitra a od obecních úřadů. V dalším kroku stanovujeme cenu vlastní nemovitosti, zde informace čerpáme z veřejných zdrojů – ČSÚ, realitní inzerce, cenových map a také samozřejmě ze soukromých zdrojů – statistik realitních kanceláří a naší vlastní databáze,“ odpovídá Martin Málek. Na každém odhadu bytu, rodinného domu nebo pozemku tak vždy pracuje v první fázi speciálně vyškolený pracovník. Takto vytvořený první odhad jde ke schválení kvalifikovaným odhadcům, kteří jej podle svých zkušeností upraví do finální podoby.

Odhad nemovitosti okem makléře

Třetí cestou, jak získat orientační cenu nemovitosti, je domluvit si schůzku se zkušeným realitním makléřem. Vhodné je vybrat si takovou rtealitní kancelář, která v daném regionu nejen operuje, ale má i sídlo a prokazatelně delší historii než pár měsíců. Budete mít alespoň částečnou záruku, že situaci ve vašem kraji rozumí a jejich odhad se zakládá na léty prověřených znalostech. V případě, že nemovitost prodat neplánujete a chcete jen získat odhad ceny, buďte k makléři alespoň upřímní. Za jeho služby neplatíte a tak zbytečně neplýtvejte jeho časem. Budete možná překvapeni, že přestože nemáte o větší spolupráci zájem, na nemovitost se přijdou podívat opravdoví profesionálové.

Nemovitosti v době krize

Nepřekvapuje, že s příchodem ekonomické krize se zvyšuje počet žádostí o nezávazný odhad nemovitosti. Pro mnoho lidí je znalecký posudek, který je poměrně drahou záležitostí v řádech tisíců korun a tedy velkým luxusem, uchylují se proto k levnějším variantám. Kromě peněz díky některým z nich ušetříte i čas. Podle serveru Odhadonline.cz se počet žádostí od roku 2008, kdy začal fungovat, stabilně zvyšuje. Růst nezastavilo ani zavedení poplatků za zpracování posudků. „Setkávali jsme se velmi často s tím, že našich služeb využívali klienti bez vážného zájmu o odhad, což se samozřejmě projevovalo na kvalitě i kvantitě informací, které nám poskytli. Pro nás je takové zadání nejen výrazně náročnější, ale zároveň je zde velké riziko chybného odhadu v důsledku špatných nebo neúplných informací. Tím, že jsme odhady zpoplatnili, jsme tuto skupinu klientů omezili a můžeme se proto ve větší míře věnovat kvalitněji zpracovaným žádostem o ocenění od standardních prodejců a kupců nemovitostí,“ doplňuje Michal Málek.
Kupní cena - cena tržní, nebo odhadní? Kupní cena je obecný termín pro dva typy cen. Tržní cena je ta, za kterou je nemovitost prodána, tedy skutečně realizovaná kupní cena. Může, ale nemusí brát ohled na cenu stanovenou znaleckým posudkem – odhadem. Může být nižší nebo vyšší, ale ve výsledku je to ta cena, kterou za nemovitost jako kupec zaplatíte. Odhadní cenu stanovuje soudní znalec na základě přesně daných kritérií. Přibližnou odhadní cenu si můžete nechat stanovit i na internetu nebo si odhad vytvořit sami, pokud máte k dispozici dostatek informací. Ale pouze odhad stanovený soudním znalcem má oficiální platnost, například při placení daně z převodu nemovitosti.
foto: STOCK.XCHNG
ab
ab
ab
ab
ab