Kategorie

Oddělené ložnice neznamenají rozvod

Spaní v oddělených místnostech máme spojeno s představou manželské krize. Není to ale naopak dobrý způsob, jak případné krizi zabránit?

Bereme to jako samozřejmost: Manželské soužití jednoduše znamená, že budeme každý večer uléhat do stejné postele ve společné ložnici. Tak je to přece správné, nebo ne?

Mít svůj koutek

Automaticky přijímáme fakt, že vlastní pokoj je výsadou šťastnějších dětí a single dospělých. Společnou ložnici pak bereme jako symbol té pravé dospělosti - vzdali jsme se individuálního soukromí pro blaho vzájemné lásky. Ale není to tak jednoduché. Ve skutečnosti soukromí čas od času potřebujeme celý život, a také si je zasloužíme. Je naprosto v pořádku, že byste rádi měli doma místo, které bude primárně vaše. Ostatně v mnoha rodinách si přece manželé vytváří jakési svoje "teritorium", bohužel většinou podle tradičních rolí: ženiným královstvím bývá kuchyně a manžel okupuje prostor před televizí, případně pracovnu nebo dílnu. Výsledek je často neradostný, nevyrovnaný, a svým nepřiznaným rivalstvím vlastně dětinský. Jaké je tedy dospělé řešení? Domluvit se předem, na rovinu, a bez vazby na domácí práce.

Moje a tvoje

Separátní ložnice jsou dobrou možností pro ty, kdo na ně mají prostor. Nezapomínejte, že pokoj nemusí být jen ložnicí, zároveň zde může být uloženo oblečení, část knihovny a podobně. Vlastně leckdy nepotřebujete místnost navíc, jde jenom o to, jak navrhnete její zařízení. Oddělené soukromé prostory mají celou řadu výhod. Máte kvůli práci různý denní režim? Nebo jenom sem tam potřebujete pracovat do noci? Chcete v klidu poslouchat hudbu, zatímco druhý spí nebo pracuje? Vlastní pokoj vám to umožní. Co je ale hlavní, nebudete mít pocit, že máte partnera neustále na očích, že je všude, kam se hnete.

Každý v jiné posteli?

Oddělené ložnice přitom vůbec nemusí znamenat, že budete večer usínat v oddělených postelích. Dům a často i byt se dá navrhnout tak, aby se dvojpostel vešla do dvou pokojů, takže můžete společně spát tam, kde zrovna chcete. Že vám to připadá zbytečně nákladné a komplikované? Nezapomínejte, že tady mluvíme o vaší rodinné pohodě, od které se bude odvíjet život všech členů domácnosti. Opravdu to nestojí za pár čtverečních metrů navíc?

Kdy se samostatné pokoje nehodí

Řešení dvou ložnic pochopitelně nemůže být všespásné. Ze všeho nejvhodnější je pro páry, které mají dobrý vztah, ale uvědomují si rizika neustálého těsného soužití. Pokud svého partnera milujete a nechcete, aby se společné noci staly naprostou rutinou, oddělené pokoje jsou dobrý nápad. Naopak pokud mezi vámi už teď vázne komunikace a často hrozí konflikty, samostatné ložnice problém spíš zhorší. V oddělených místnostech k sobě cestu nenajdete vůbec.

ab
ab
ab
ab
ab