Kategorie

Od prvního ledna se platí ekologické daně

Češi začali od ledna platit nové ekologické daně. Pokud nevíte, které to jsou a co z toho pro vás plyne, podívejte se s námi, jaký dopad budou mít na ceny.
Ekologické daně fungují na jednoduchém principu: méně zdanit lidskou práci a více zdanit suroviny a energie, jejichž výroba nebo spotřeba vede k negativnímu dopadu na životní prostředí a hlavně na lidské zdraví. Řeč je o zemním plynu, pevných palivech a elektřině.

Z čeho všeho platíme daň, z čeho naopak platit nemusíme …

Ekologická daň byla zavedena od 1. ledna 2008 a jak už bylo řečeno výše, bude připočítána k ceně uhlí, zemního plynu a elektřiny. V našich peněženkách nejvíce pocítíme daně z elektřiny (zdražení přibližně o 1 %) a z pevných paliv (zdražení přibližně o 9,1 %).
Cena zemního plynu poroste přibližně 4,2 %. Pokud však topíte plynem, nezoufejte, zemní plyn pro vytápění domácností je (podobně jako obnovitelné zdroje a elektřina pro pohon veřejné dopravy) od této daně osvobozen. A vlastníte-li krb či krbová kamna, pak vás jistě potěší, že biomasa (např. dřevěné pelety a brikety) zároveň přechází do snížené devítiprocentní sazby DPH.

Jezděme ekologičtěji

Další změnou, kterou přinesl nový rok, je přimíchávání biosložky do benzinu. Do nafty biolíh výrobci přidávají už od září.

Pozor na podvodníky

V květnu loňského roku se schránky obyvatel zlínského kraje plnili falešnými fakturami na uhrazení ekologické daně za rok 2007. Proto neškodí malé připomenutí: daň platí výrobci a dodavatelé, nikoliv konečný spotřebitel. Výběrčím daně není žádná soukromá firma, ale příslušné státní úřady.
ab
ab
ab
ab
ab