Všeobecně známý je fakt, že světlo výrazně ovlivňuje lidský organismus. Při nedostatku světla na nás častěji doléhá špatná nálada než když se probudíme do slunečného dne. Pomoci si můžeme vhodně zvolenou barvou osvětlení.
Osvětlení řídí vnímání barev. Se světlem se dá experimentovat, inscenovat nálady, opticky zvětšovat nebo zmenšovat místnosti a především, vytvářet příjemnou a útulnou atmosféru interiéru. Přitom je potřeba rozlišovat mezi intenzitou a barvou světla.
Úzce specifickou skupinou jsou svítidla s barevnými efekty, které využíváme jen pro náladový efekt
Studené a teplé světlo
V tom, jaký tón osvětlení zvolit, hraje roli osobní vkus, individuální světelné cítění a požadovaná světelná atmosféra. Pro interiéry obecně dáváme přednost teple bílé barvě světla. Až se budeme obchodníka ptát, jakou barvou bude zářivka svítit, pamatujme, že čím je číslo vyšší, tím je světlo bělejší až slabě namodralé. Na vysvětlenou: zvolíme-li některý typ úsporné zářivky, najdeme přímo na trubici údaj o teplotě světla, který je uváděný v Kelvinech (K). Hodnota v rozmezí kolem 3 000 K až 3 300 K udává, že se jedná o osvětlení jasné, slabě nažloutlé, napodobující teplé žárovkové světlo. A právě to je nejvhodnější a nejvíce používanou barvou pro osvětlování bytových interiérů.
Označení na zářivkových trubicích prozradí odstín světla
Index podání barev
Pro kvalitu spektra, tj. vhodně zastoupené záření ve všech viditelných vlnových délkách, se používá označení zvané index podání barev Ra. Pro běžné osvětlení má splňovat hodnotu nejméně 80 (ze stupnice od 1 do 100). Tento parametr je vyznačen výrobcem na trubici. Pro názornost: vhodná zářivka pro osvětlení bytu má koncovku 827, (z toho Ra se rovná 80, hodnota teploty chromatičnosti je 2 700 K). A opět platí, že čím vyšší hodnota Ra, tím jsou barvy věrnější.
K pocitu útulnosti přispěje tlumené světlo žárovky nebo zářivky s teple bílým barevným tónem
Světýlka pro zdraví
Příznivé působení účinků barevného světla do svých programů zahrnula řada výrobců hydromasážních van. Při chromoterapii – léčbě barvou – je využíváno hydromasáže v kombinaci s aplikací podvodního světla (různých délek barevného spektra) k relaxaci a zmírnění některých obtíží. Podle klinických výzkumů červené světlo zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje vitalitu a přináší úlevu při bronchitických a revmatických obtížích, při modrém světle naopak tlak i tepová frekvence klesají a dostavuje se uvolnění. Žlutá povzbuzuje pozitivní myšlení, stimuluje svalstvo a podporuje celkovou regeneraci organismu. Zelená barva světla pak samozřejmě představuje rovnováhu a harmonii, celkově uklidňuje a zlepšuje náladu.